X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

90 lat franciszkańskiej misji w Japonii. Założył ją o. Kolbe

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 10:02
Franciszkanie konwentualni w Nagasaki obchodzą 90 rocznicę przybycia św. Maksymiliana Marii Kolbe do Japonii. O. Maksymilian przybył do Nagasaki w 1930 r. Chciał tam publikować miesięcznik, "Rycerz Niepokalanej".
Audio
  • Franciszkanie w Nagasaki obchodzą 90 rocznicę przybycia św. Maksymiliana Kolbe do Japonii (IAR)
O. Maksymilian Maria Kolbe, wielki patriota i człowiek bezgranicznie oddany Matce Boskiej, który oddał życie za drugiego człowieka.
O. Maksymilian Maria Kolbe, wielki patriota i człowiek bezgranicznie oddany Matce Boskiej, który oddał życie za drugiego człowieka.Foto: Domena publiczna

Pierwszy numer, wychodzącego do dziś po japońsku "Rycerza" został wydany miesiąc po przyjeździe o. Kolbego. Rok później polski święty założył w Nagasaki klasztor franciszkanów konwentualnych, który nazwał japońskim Niepokalanowem.

Przypomnienie postaci i dzieł

kolbe-663.jpg
Maksymilian Maria Kolbe - ostatnia droga świętego

W Mszy świętej z okazji rocznicy przybycia św. Maksymiliana Kolbe do Nagasaki mieli uczestniczyć polscy Rycerze Niepokalanej i pielgrzymi z Polski. Pielgrzymki z Polski zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa.

Podczas celebrowanej w założonym przez o. Maksymiliana klasztorze, japońscy franciszkanie wspominali osobę i dzieło polskiego świętego.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Strażacy z Niepokalanowa służą od prawie 90 lat

Pomoc z Niepokalanowa

gajowniczek-f_PAP_663.jpg
Franciszek Gajowniczek zawdzięczał życie św. Maksymilianowi Kolbe

Po przybyciu do Japonii jako doktor filozofii o. Maksymilian został wykładowcą w seminarium duchownym w Nagasaki. W czasie sześcioletniej działalności ojca Kolbego w Japonii do klasztoru przybyło około 20 polskich zakonników. Powstało mniejsze seminarium duchowne. Misja utrzymywana była głównie z datków otrzymywanych w Niepokalanowie.

W klasztorze jest obecnie 5 ojców, 4 braci i 3 seminarzystów. Przy klasztorze działa przedszkole, gimnazjum i liceum Rycerstwa Niepokalanej.

Po wojnie w Nagasaki powstało żeńskie zgromadzenie sióstr Rycerstwa Niepokalanej. Siostry założyły pierwszy w Japonii ośrodek opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi.

pg

Czytaj także

o. Maksymilian Maria Kolbe: w służbie Polsce i Niepokalanej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 06:44
– o. Maksymilian Maria Kolbe najczęściej kojarzy się z męczeństwem i tym, że oddał życie za bliźniego. Jednak nie można zapominać, że był wspaniałym organizatorem i człowiekiem, który wykorzystywał najnowocześniejsze środki do tego, by nieść Dobrą Nowinę – powiedział franciszkanin o. Jacek Staszewski. W audycji „Mistycy dla Niepodległej” rozmowa o życiu i posłudze świętego Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: w dobie pandemii grozi nam jeszcze wirus obojętnego egoizmu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 14:50
Papież Franciszek mówił w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, że podczas pandemii światu grozi "jeszcze gorszy wirus: obojętnego egoizmu". - Nadszedł czas, by usunąć nierówności, uzdrowić niesprawiedliwość, która podważa u podstaw zdrowie całej ludzkości - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W niedzielę Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Zaproszenie do medytowania Biblii

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 07:04
Niedziela Biblijna i IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego będą obchodzone w Kościele katolickim w Polsce 26 kwietnia. Do wspólnotowej lektury została wybrana tym razem Ewangelia wg św. Mateusza. W tę niedzielę rozpocznie się też 12. Tydzień Biblijny, który potrwa do soboty 2 maja.
rozwiń zwiń