"Przyczynia się do uwikłania państwa w pułapkę". Andrzej Zybertowicz o działaniach Jarosława Gowina

- Historycy bardzo surowo mogą ocenić kiedyś zachowanie szefa Porozumienia Jarosława Gowina, bo przyczynia on się do uwikłania państwa polskiego w pułapkę, z której może być trudno wyjść - ocenił doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz.

2020-04-28, 11:50

"Przyczynia się do uwikłania państwa w pułapkę". Andrzej Zybertowicz o działaniach Jarosława Gowina

Andrzej Zybertowicz we wtorek był pytany w Radiu Wnet, jak ocenia stanowisko Jarosława Gowina ws. wyborów prezydenckich oraz czy można być pewnym, co zrobi Porozumienie w tej sprawie. - Myślę, że sytuacja dalej pozostaje niepewna, wczoraj na spotkaniu u prezydenta z posłami Porozumienia wymieniono poglądy. Nie podjęto jednak zobowiązujących decyzji - powiedział.

Powiązany Artykuł

adam bielan 1200 facebook.jpg
Adam Bielan: rozbijanie rządu byłoby skrajną nieodpowiedzialnością

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Budowanie wizerunku". Prof. Henryk Domański o działaniach Jarosława Gowina

- Gdy przyglądam się aktywności Jarosława Gowina to myślę, że kiedyś historycy bardzo surowo mogą ocenić to zachowanie, bo przyczynia on się do uwikłania całego państwa polskiego w pułapkę, z której może być trudno wyjść - ocenił doradca prezydenta.

"Byśmy mieli histerię w Polsce jeszcze większą"

Uzasadniając swoje zdanie wskazał na "poziom racjonalności zachowań ugrupowań opozycyjnych - wpadanie w totalizującą krytykę rządzących". Jak mówił, "łatwo sobie wyobrazimy, że gdyby rządzący chcieli te wybory przenieść, to opozycja i tak by to krytykowała, że chcą przenieść".

REKLAMA

- Jak celnie zauważył niedawno minister Krzysztof Szczerski - co by było, gdyby notowania opinii publicznej wskazywały, że któryś z kandydatów opozycji ma przewagę albo ma realną szansę pokonania prezydenta Andrzeja Dudy i wtedy rządzący wprowadziliby któryś ze stanów nadzwyczajnych, automatycznie powodujący przesunięcie wyborów na dalszy termin, to byśmy mieli histerię w Polsce jeszcze większą, a sojusznicy ugrupowań opozycyjnych i zwolennicy osłabienia polskiego państwa za granicą na pewno poparliby histeryzujących w ten sposób polityków opozycji - ocenił Andrzej Zybertowicz.

Przyznał, że trochę dziwi go to, że Jarosław Gowin "jakby zapomina o tym kontekście". - Ci którzy mówią, że wybory są nie do zrobienia zgodnie ze standardami demokratycznymi z powodów organizacyjnych, z powodu braku czasu, przecież sami aktywnie przyczyniają się do tego, żeby wywołać chaos, np. namawiając samorządowców, żeby utrudniali proces przygotowania do wyborów oraz wykorzystując przez Senat cały 30-dniowy, prawnie przynależny Senatowi, okres czasu to złożenia uwag do propozycji ustawowej - zwrócił uwagę doradca prezydenta.

Dodał, że "gdyby senatorzy opozycji mieli poczucie zobowiązań wobec Polaków, to wystarczyłoby im dwa tygodnie, żeby przedstawić swoje ewentualne zastrzeżenia, a potem pozwolić instytucjom polskiego państwa w sposób jak najbezpieczniejszy przeprowadzić te wybory".

Sprzeciw niektórych polityków Porozumienia

Jarosław Gowin jest przeciwny majowym wyborom prezydenckim i pozostaje przy stanowisku swej partii, że najlepszym rozwiązaniem jest zmiana konstytucji i przesunięcie elekcji o dwa lata. Od kilkunastu dni prowadzi konsultacje w tej sprawie. W poniedziałek b. wicepremier rozmawiał z przedstawicieli PO.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak.jpg
Mariusz Błaszczak: mam nadzieję, że Jarosław Gowin nie przekreśli dorobku rządu Zjednoczonej Prawicy

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "To polityczne science fiction". Jacek Sasin komentuje doniesienia medialne dot. Jarosława Gowina

Natomiast w poniedziałek po południu odbyło się w Pałacu Prezydenckim spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z posłami Porozumienia.

W Senacie jest obecnie specustawa autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. We wtorek zajmą się nią senackie komisje, posiedzenie Senatu zaplanowano na 5 i 6 maja.

jp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej