Świat radzi o Kabulu. Co z misją, talibami i opium?

2010-07-20, 08:33

Świat radzi o Kabulu. Co z misją, talibami i opium?

Zachodnie wojska wyjadą do końca 2014 roku - to według nieoficjalnych informacji jedno z ustaleń , które zapadną na konferencji o odbudowie Afganistanu.

Na spotkanie do Kabulu przyleciały delegacje z ponad 70 krajów. Są wśród nich przede wszystkim ministrowie spraw zagranicznych państw zaangażowanych w misję w Afganistanie - Hillary Clinton, Guido Westerwelle czy Bernard Kouchner, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Spotkanie otworzył prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oraz

W czasie konferencji jej uczestnicy mają rozmawiać na temat terminarza odbudowy Afganistanu, pieniędzy wykładanych na ten cel, ale również przeciągania talibów na stronę afgańskiego rządu.

Polskie wojsko do 2012

Polskie stanowisko zaprezentuje w Kabulu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który od kilku dni jest w Afganistanie. "Powiem, że Polska jest jednym z największych kontyngentów w koalicji ponad 40 krajów. Powiem też, że jesteśmy zdeterminowani, aby zgodnie z planem do 2012 roku kontynuować nasze zaangażowanie wojskowe. Będziemy chcieli, aby po tym terminie to zaangażowanie zmieniało swój charakter, tak aby zgodnie z zapowiedzią prezydenta Karzaja, do końca jego drugiej kadencji nasze wojska mogły wycofać się z Afganistanu" - zapowiedział Sikorski.


Kabul pod ochroną

Ze względu na obecność ponad 70 delegacji oraz związane z tym ogromne zagrożenie zamachami, Kabul jest oblężoną twierdzą. W centrum miasta zamknięte są niemal wszystkie ulice, a wstęp mają jedynie osoby ze specjalnymi przepustkami. Problemy z poruszaniem się mają również akredytowani na konferencję dziennikarze, a nawet służby specjalne działające w ramach misji NATO.

Walka z opium


W czasie spotkania politycy mają ustalić, ile pieniędzy przeznaczą w najbliższych latach na odbudowę Afganistanu. Chodzi o projekty pomocowe takie jak budowa szkół, dróg czy szpitali, ale także wzmocnienie afgańskich sił bezpieczeństwa, budowa sprawnego wymiaru sprawiedliwości oraz walka z uprawami opium.

Fundusz dla talibów

Uczestnicy spotkania będą też rozmawiać o funduszu na rzecz talibów, jaki utworzyli w styczniu w Londynie. Według ówczesnego zamysłu wspólnoty międzynarodowej, rebelianci, którzy przejdą na stronę rządu będą dostawać pieniądze na kupno m.in. nowych domów i pól uprawnych.

Według nieoficjalnych informacji brytyjskich mediów, Hamid Karzaj i sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun mają też przedstawić dokument mówiący, iż wojska NATO całkowicie wycofają się z Afganistanu do końca 2014 roku.

agkm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

Wróć do strony głównej