Eutanazja w szpitalach zakonnych w Belgii. Watykan: nie mogą nazywać się "katolickie"

Kongregacja Nauki Wiary zakazała belgijskiemu zgromadzeniu Braci Miłosierdzia używania nazwy "katolickie". Decyzja ma związek z eutanazjami leczonych w szpitalach zgromadzenia pacjentów.

2020-05-05, 10:00

Eutanazja w szpitalach zakonnych w Belgii. Watykan: nie mogą nazywać się "katolickie"
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Shutterstock/sfam_photo

"Szpitale psychiatryczne zarządzane przez Urząd Prowincjalny Stowarzyszenia Braci Miłosierdzia w Belgii nie będą już mogły być uważane za instytucje katolickie" - głosi decyzja Stolicy Apostolskiej.

Koniec trzyletniego sporu

Powiązany Artykuł

PAP Niemcy Niemiecki Trybunał Konstytucyjny 1200.jpg
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zezwolił na komercyjną pomoc przy samobójstwie

Po tej decyzji zgromadzenie postanowiło opuścić należące do niego 15 szpitali psychiatrycznych w Belgii. Oświadczył to przełożony generalny Braci Miłosierdzia, br. René Stockman. Zaznaczył, że jest to "decyzja bolesna, ponieważ zgromadzenie należy do pionierów w dziedzinie opieki psychiatrycznej w Belgii". Decyzja Watykanu kończy trwający trzy lata spór między Braćmi Miłosierdzia a korporacją, która zarządza ich szpitalami w Belgii.

Utrata kontroli

Zakonnicy stracili wpływ na placówki przekazane w zarząd firmie medycznej, a ta z czasem zaczęła przeprowadzać w nich zabiegi eutanazji.

W 2017 roku zarząd stowarzyszenia, którego większość stanowią osoby świeckie, zdecydował o zezwoleniu na przeprowadzenie eutanazji w swoich szpitalach w Belgii, gdzie prawo eutanazji jest jednym z najbardziej liberalnych. Jego przewodniczącym jest były premier Belgii, a w latach 2009-2014 pierwszy stały przewodniczący Rady Europejskiej, Hermann van Rompuy. W 2017 r. dwóch spośród trzech braci zakonnych w zarządzie poparło decyzję o eutanazji, ale ich kadencja zakończyła się pod koniec września 2018 roku i nie została odnowiona.

REKLAMA

Zarówno zgromadzenie, jak i Stolica Apostolska starały się przekonać zarząd 15 szpitali do rezygnacji z przeprowadzenia eutanazji. Interweniował zarówno generał zakonu brat Rene Stockman, jak i pomocniczy biskup Amsterdamu Jan Hendrikis, którego Stolica Apostolska wysłała do Belgii jako wizytatora apostolskiego. 

"Eutanazja aktem niedopuszczalnym"

Kongregacja Nauki Wiary podkreśliła, że "eutanazja pozostaje aktem niedopuszczalnym, nawet w skrajnych przypadkach". Stwierdzono, że nauczanie katolickie potwierdza "świętą wartość życia ludzkiego" i "znaczenie opieki i towarzyszenia chorym i niepełnosprawnym".

KAI, pg/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej