Eksperci: tarcza antykryzysowa stopniowo poprawia nastroje polskich przedsiębiorców

Nastroje polskich przedsiębiorców wynikające ze wskaźnika PMI na koniec kwietnia były złe. Już dziś są one lepsze, widać efekty finansowego wsparcia z tarczy antykryzysowej, są nadzieje związane z kolejnymi etapami rozmrażania gospodarki - to oceny gości audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Moniki Kurtek z Banku Pocztowego.

2020-05-15, 12:00

Eksperci: tarcza antykryzysowa stopniowo poprawia nastroje polskich przedsiębiorców
W niektórych gospodarstwach domowych nadal są duże zapasy z czasów pandemii i Polacy jeszcze się ich pozbywają. Jednak instytucje zajmujące się oceną zadłużenia Polaków wskazują, że rośnie liczba osób sięgających po "chwilówki". . Foto: wutzkohphoto/ shutterstock

Posłuchaj

Agnieszka Durlik z KIG i Monika Kurtek z Banku Pocztowego o stanie gospodarki (Rządy Pieniądza) PR24
+
Dodaj do playlisty

Obie odniosły się do nowelizacji tarczy antykryzysowej, w której m.in. znalazło się zwolnienie z obowiązku płacenia składek ZUS tych samozatrudnionych, którzy w lutym uzyskali dochody do 7 tys. zł.

- Każde rozszerzenie zwolnień, które powoduje zmniejszenie obciążeń firm, dzięki czemu będą mogły funkcjonować mimo spadku zamówień, jest dobrym rozwiązaniem - mówiła Agnieszka Durlik.

Wskaźnik PMI pokazujący nastroje przedsiębiorców na koniec kwietnia był najniższy od 22 lat. Sięgnął w Polsce niewiele ponad 30 proc. Tak samo niski był w innych państwach, a dla całej Unii średnio nieznacznie przekraczał 33 proc.

Powiązany Artykuł

polska marka eksport 1200.jpg
Rzecznik rządu: antykryzysowe działania Polski jedne z najlepszych w Europie

- Nawet w 2008 r. po wybuchu kryzysu finansowego wskaźnik PMI był na nieco wyższym poziomie, co pokazuje jak dużo pesymizmu jest w przedsiębiorcach, nie tylko polskich. (…) Zamrożenie gospodarek w takiej skali, jaka nastąpiła w marcu czy kwietniu, nie było widziane od II wojny światowej, czy nawet od kryzysu sprzed 100 lat. (…) Mam nadzieję, że już niższego wskaźnika nie zobaczymy. W maju rozpoczęło się odmrażanie gospodarki, więc wskaźnik, który zobaczymy na początku czerwca, pewnie się poprawi - mówiła Monika Kurtek.

REKLAMA

Zamykanie firm - skala zjawiska maleje 

W audycji odniesiono się również do danych pokazujących, że już w kwietniu było o ok. połowę mniej zamknięć firm w Polsce i ponad 40 proc. mniej decyzji o zawieszeniu działalności gospodarczej.

- Możliwe, że zadziałał nasz wrodzony pesymizm. Ale też wielu eksporterów dostało np. informacje od zagranicznych kontrahentów, że nie odbierają od nich nawet już złożonych zamówień (…). Wkroczyły służby prawne, negocjacje, mediacje, udało się część tych oświadczeń odwrócić, ale trudno dziwić się przedsiębiorcom, że negatywnie oceniali swoją przyszłość – analizowała Agnieszka Durlik.

Ekspert KIG zauważyła też, że z danych GUS dotyczących handlu zagranicznego po wybuchu epidemii COVID-19 wynika, że w okresie styczeń-marzec zanotowano jeszcze wzrost eksportu.

Powiązany Artykuł

Stanisław Szwed 1200.jpg
Stanisław Szwed: najważniejsza teraz jest ochrona miejsc pracy

Rośnie pozycja Polski w europejskim łańcuchu dostaw  

- Jest to związane przede wszystkim z tym, że w dużej części jesteśmy oparci o przemysł, który ma zamówienia ciągłe (…). Jesteśmy dużym producentem żywności, a na popyt na żywność sytuacja epidemii nie wpłynęła negatywnie. Wynika to więc ze struktury naszego eksportu. Chciałabym więc pocieszyć przedsiębiorców, że to iż mamy dość dużo przemysłu, a będzie tendencja do reindustrializacji i skrócenia łańcuchów dostaw, spowoduje, że nasze miejsce na mapie Europy i struktura gospodarki będą działały na naszą korzyść -  oceniła Agnieszka Durlik.

REKLAMA

Natomiast zdaniem Moniki Kurtek niestety w najbliższych miesiącach należy spodziewać się gorszych wyników eksportu, szczególnie że już w marcu pojawił się deficyt w handlu zagranicznym.

 

Audycję "Rządy Pieniądza" prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.

PolskieRadio24/Anna Grabowska/sw

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej