X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Rozpłochowski: trzeba przypominać młodym, że nie ma wolności, która nic nie kosztuje

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 11:20
- Dla młodych Polaków, którzy weszli w PRL po zakończeniu II wojny światowej, to co pozostało z przedwojennej Polski, było sowiecką strefą okupacyjną - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL-u. 
Audio
  • Andrzej Rozpłochowski o współczesnym przesłaniu płynącym z postawy brutalnie zamordowanego Grzegorza Przemyka (Temat Dnia/ Gość PR24)
Pogrzeb Grzegorza Przemyka
Pogrzeb Grzegorza PrzemykaFoto: youtube.com

19 maja 1983 roku w Warszawie kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w pogrzebie Grzegorza Przemyka, 19-letniego maturzysty, śmiertelnie pobitego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Fotografia Grzegorza Przemyka z wpiętym opornikiem. Archiwum IPN 663x364.jpg
Grzegorz Przemyk - śmiertelnie pobity maturzysta

Na antenie Polskiego Radia wspominał ten dzień działacz opozycji antykomunistycznej Andrzej Rozpłochowski. Przypomniał, że nad trumną nastolatka modlił się zamordowany rok później bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

- Miałem wtedy niecałe 33 lata i byłem więźniem aresztu śledczego na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Przyglądałem się tej tragedii zza krat słynnej katowni ubeckiej i esbeckiej - wspominał majowe wydarzenia sprzed 37 lat.

Przekaz dla młodych

Zwracając się do współczesnych rówieśników Grzegorza Przemyka, podkreślił, że "nie ma wolności, która nic nie kosztuje".

Przemyk_663_364.jpg
Pogrzeb Grzegorza Przemyka - manifestacja przeciw komunistycznej zbrodni

Przypomniał również ówczesne realia, które dzisiaj są postrzegane zbyt "cukierkowo". - Dla Polaków, którzy weszli w PRL po zakończeniu II wojny światowej, będąc w wieku młodzieżowym, to tamta Polska, to co pozostało z państwa, z przedwojennej Polski było czymś obcym, było sowiecką strefą okupacyjną zarządzaną krajowymi zdrajcami, płatnymi pachołkami Moskwy - stwierdził Rozpłochowski.


Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Andrzej Rozpłochowski

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 10.35

Polskie Radio 24/st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak