X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Samochód elektryczny będzie coraz tańszy. Ceny szybko mogą dorównać autom spalinowym

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 11:30
Zrównanie cen samochodów spalinowych i elektrycznych na świecie może nastąpić już w 2023 roku - ocenia prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych Marcin Korolec. Jego zdaniem, w nieodległej perspektywie auta elektryczne staną się tańsze od spalinowych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: PIXABAY

- Samochodów elektrycznych będzie coraz więcej i będą w sposób naturalny tanieć. Średnio co roku koszt baterii do samochodu elektrycznego jest niższy o 25 proc. Przewiduje się, że zrównanie ceny samochodów spalinowych i elektrycznych na świecie nastąpi być może w okolicach 2023 roku - powiedział Marcin Korolec podczas sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online.

z24505493IH,Tesla-Model-3.jpg
Za 5 lat prawie 300 tysięcy "elektryków" na polskich ulicach

Możemy jeździć całe życie za darmo

Były minister, który nie ma wątpliwości, że "w bardzo krótkim czasie samochody elektryczne będą absolutnie powszechne", tłumaczył, że dziś samochód elektryczny jest droższy od spalinowego, ale rachunek kosztów wygląda inaczej, jeżeli uwzględnić w nim także koszty eksploatacji i utrzymania takiego auta.

- W sytuacji, kiedy na przykład zamontowalibyśmy panel słoneczny na dachu naszego domu i baterie, to raz kupiwszy samochód elektryczny możemy jeździć całe życie za darmo. Dlatego na zakup samochodu elektrycznego musimy patrzeć nie tylko poprzez jednostkowy koszt zakupu, ale całość wydatków – nie trzeba zmieniać oleju, klocki hamulcowe znacznie mniej się zużywają, bo jest odzysk energii, nie odpadnie tłumik, nie ma całego szeregu części. Poza tym, samochody elektryczne będą miały dużo dłuższe przebiegi niż samochody spalinowe, prawdopodobnie milion kilometrów, dlatego, że ich silniki są zupełnie inne i znacznie bardziej trwałe – podkreśla prezes Fundacji.

Nikt nie będzie kupował starych samochodów

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 10,7 tys. elektrycznych samochodów osobowych, a ilość stacji ich ładowania przekroczyła 1,1 tys. W pierwszym kwartale tego roku w Polsce sprzedano 587 aut elektrycznych oraz 691 hybrydowych, podczas gdy w tym samym czasie w Niemczech po ponad 26 tys. samochodów z obu tych kategorii.

cybertruck 1200.jpg
Samochód spalinowy już za kilka lat nieopłacalny?

Zdaniem prezesa Fundacji, rynek samochodów elektrycznych będzie się rozwijał – podstawą jest tu m.in. obowiązujące unijne rozporządzenie dotyczące wielkości emisji spalin z aut osobowych.

- Uważam, że w Polsce będziemy mieć prawdopodobnie wzrost organiczny - tak jak to ma miejsce dzisiaj – chyba, że zostanie wprowadzony system wsparcia, o którym mowa już co najmniej dwa lata. A jeśli nie, to musimy czekać, aż nastąpi naturalne wyrównanie się ceny samochodów spalinowych i elektrycznych, wtedy już nikt nie będzie kupował tych starych samochodów – powiedział Marcin Korolec.

Propozycja norm i zmian podatkowych

W najbliższych dniach Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych opublikuje pakiet zaproponowanych resortowi klimatu rozwiązań wspierających upowszechnianie samochodów elektrycznych. Według wstępnych zapowiedzi będzie to cały szereg norm i zmian podatkowych, które będą powodowały, że użytkowanie samochodów elektrycznych stanie się bardziej korzystne, a mniej korzystne stanie się użytkowanie samochodów spalinowych. Chodzi o 17 rozmaitych rozwiązań, które mają być neutralne, a nawet pozytywne dla budżetu państwa. 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Czytaj także

Zielony Zwrot TAURONA. Fotowoltaiczna farma na terenach poprzemysłowych

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 14:02
Pierwsza farma fotowoltaiczna TAURONA o mocy 5 MW powstanie w Jaworznie na terenach, na których w przeszłości zlokalizowana była Elektrownia Jaworzno I. Projekt będzie współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia nie ma wpływu na produkcję energii elektrycznej. PGE uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 11:00
Zauważalny spadek zużycia energii elektrycznej, głównie z powodu ograniczenia produkcji przedsiębiorstw, nie wpływa na działalność operacyjną Polskiej Grupy Energetycznej. Spółka wytwarza energię elektryczną bez zakłóceń.
rozwiń zwiń