Nowe rodzaje pomocy dla firm, kolejne w drodze. Zobacz, co proponuje rząd

2020-05-20, 18:30

Nowe rodzaje pomocy dla firm, kolejne w drodze. Zobacz, co proponuje rząd
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący obrony polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów. To kolejnej pakiet, który złoży się na tarczę antykryzysową - poinformował resort rozwoju.

Jak podaje ministerstwo, projekt zakłada:

  • czasową, zwiększoną ochronę polskich firm – w momencie, w którym spadły ich wyceny – przed wrogim przejęciem przez inwestorów spoza Unii
  • osłonę finansową dla samorządów
  • ułatwienia dla wykonawców przetargów i zamawiających
  • dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm
  • łatwiejszy dostęp do wakacji kredytowych dla tych, którzy po 13 marca stracili źródło utrzymania.

O wakacje kredytowe ma być łatwiej

Przepisy zakładają m.in. możliwość zawieszenia na okres do 3 miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat. Ma to dotyczyć tylko tych, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca.

Według resortu rozwoju, dzięki temu gospodarstwa domowe, które zostały szczególnie dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii, będą mogły odczuć ulgę "w zbilansowaniu bieżących wydatków z obniżonymi dochodami, bez obawy, że przełoży się to natychmiast na większe koszty obsługi ich zadłużenia w przyszłości".

Powiązany Artykuł

firmy1200.jpg
Firmy najgorsze mają za sobą. Coraz mniej przedsiębiorstw chce zwalniać i obniżać pensje


Projekt przewiduje m.in. zawieszenie obowiązku spłacania kredytu, zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. W tym okresie kredytodawca nie będzie mógł pobierać żadnych innych opłat, z wyjątkiem opłat z tytułu składek za umowy ubezpieczenia powiązane z umową kredytu. Maksymalny termin zawieszenia wykonania umowy ma wynosić 3 miesiące.

W przypadku posiadania kilku kredytów tego samego rodzaju (np. dwa kredyty waloryzowane do CHF) u danego kredytodawcy, będzie można skorzystać z wakacji kredytowych tylko wobec jednego z nich - zakłada projekt.

Rozwiązanie wskazane w ustawie ma dotyczyć umów kredytowych zawartych przed 13 marca 2020 r., jeśli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od dnia 13 marca 2020 r. - wyjaśniono.

Pomoc rządu i BGK w spłacie kredytów dla firm

Na dopłaty do odsetek kredytów dla firm, które wpadły w kłopoty przez COVID-19 uruchomione zostanie ponad 560 milionów złotych. Rząd szacuje, że powinno to wygenerować kredyty o wartości około 32 miliardów złotych.

Banki będą udzielać kredytów przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19, a do odsetek dopłaci Bank Gospodarstwa Krajowego. W tym roku na ten cel przeznaczone zostanie prawie 300 milionów złotych, a w przyszłym 270 milionów złotych.

Dopłaty będą wypłacane przez BGK ze środków nowo utworzonego Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Wsparcie trafi do przedsiębiorców oraz podmiotów działających w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych. Umowę kredytu z dopłatą będzie można podpisać do końca 2020 roku.

Ochrona przed wrogim przejęciem

Polskie firmy zostaną objęte czasową ochroną przed przejęciem przez inwestorów spoza Unii Europejskiej. Rząd chce chronić polskie firmy przed wrogimi przejęciami w momencie, w którym - ze względu na epidemię - ich wycena może być szczególnie niska. Nowe przepisy mają chronić polskie firmy dbające o bezpieczeństwo, porządek i zdrowie publiczne.

Ochrona prawna obejmie między innymi spółki publiczne i działalności gospodarcze związane z energią elektryczną, gazem, paliwami, telekomunikacją, przetwórstwem żywności, czy produkcją leków, jeśli ich przychody przekraczają 10 milionów euro rocznie.

Transakcje nabycia znacznej liczby udziałów w takich spółkach, będą kontrolowane przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe rozwiązania dotyczące kontroli przejęć spółek mają obowiązywać przez 2 lata.

Wsparcie dla samorządów 

Konkretne wsparcie otrzymać mają także samorządy. Rząd podwoi udział powiatów, w tym miast prezydenckich, w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa - od 1 maja do końca 2020 r. Teraz do samorządów będzie trafiać co druga, nie co czwarta złotówka.

W 2020 roku złagodzona będzie reguła fiskalna ograniczająca zadłużanie się samorządów. W związku z COVID-19, w 2020 roku możliwa będzie nierównowaga budżetu samorządów, dodatkowo o wartość faktycznego zmniejszenia się dochodów z podatków (takich jak: PIT, CIT i podatków lokalnych, czyli między innymi podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego czy opłaty skarbowej).

W 2020 roku poprawiona będzie płynność samorządów dzięki możliwości wcześniejszego przekazywania im rat, między innymi w części oświatowej. Tak zwane janosikowe, płacone przez zamożniejsze samorządy, przypadające w czerwcu i lipcu 2020 roku, będzie można zapłacić w drugim półroczu 2020 roku.

W 2020 roku samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze z tak zwanego funduszu korkowego (środki pozyskiwane od przedsiębiorców sprzedających alkohol) na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków COVID-19.

Projekt po konsultacjach

- Nasze propozycje wypracowaliśmy w dialogu z przedstawicielami pracowników, w tym w szczególności z NSZZ "Solidarność". Jesteśmy też w stałym kontakcie z przedsiębiorcami czy samorządami - powiedziała cytowana w komunikacie wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak podkreśliła, tarcza antykryzysowa działa. - Wypłacono z niej już, w tym z tarczy finansowej, pomoc o wartości ok. 40 mld zł. Na bieżąco monitorujemy jednak sytuację. Ciągle pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i ulepszamy już obowiązujące. Efektem tego jest projekt kolejnej pakietowej ustawy, która złoży się na tarczę antykryzysową. Już niebawem trafi on do Sejmu - przekazała.

Wsparcie dla pracodawców, ważne przepisy dla pracowników

Tymczasem resort rozwoju pracuje nad rozwiązaniami, które złożą się na nową odsłonę tarczy antykryzysowej. Tym razem nacisk ma być położony na wsparcie pracodawców. W projekcie znalazły się m.in. możliwość zawieszenia wpłat na fundusze socjalne czy niestosowania przez pracodawców niektórych postanowień układów zbiorowych oraz regulaminów wynagradzania.

W planach jest też m.in. zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku. Według MR w okresie epidemii pozwoli to pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody, co z kolei pozwoli zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym.

PolskieRadio24.pl, PAP, CIR, md/sw


Polecane

Wróć do strony głównej