X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Możliwe, że banki zaczną podwyższać dodatkowe opłaty". Eksperci o skutkach obniżenia stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:31
Po dość nieoczekiwanej obniżce stóp procentowych spadają raty kredytów, ale praktycznie nie obniżają się odsetki z depozytów bankowych. Banki nie obniżają ich oprocentowania, ale możliwe, że szukając zysków, wprowadzą inne opłaty - mówi ekonomista PKO BP Marcin Czaplicki.
Audio
  • Eksperci: banki mogą chcieć powetować sobie spadek zysków (Aleksandra Tycner/PR1)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ekspert wskazuje, że można się spodziewać, że banki będą chciały sobie zrekompensować cięcia stóp procentowych. Jak dodaje, z powodu tego, że różnica między oprocentowaniem kredytów i depozytów się zmniejsza, to i polskie banki zarabiają mniej. Dlatego - podkreśla - niewykluczone jest, że banki zaczną podwyższać klientom dodatkowe opłaty, np. za przelewy czy za użytkowanie karty płatniczej.

- Banki będą szukały dodatkowych zysków, bo obniżki stóp procentowych oznaczają, że nie osiągną planowanych celów finansowych - mówi główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Pieniądze para oszczędzanie 1200.jpg
Oszczędzanie w dobie koronawirusa. Polacy przede wszystkim szukają bezpieczeństwa pieniądza

Oprocentowanie z minusem?

W Polsce, jeszcze przed ostatnią obniżką stóp, były firmy, które utrzymywały ujemne oprocentowanie na swoich lokatach. Marcin Czaplicki mówi, że jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to nie należy spodziewać się, że banki będą cokolwiek zabierały im z lokat. Natomiast jeśli chodzi o lokaty firm, zwłaszcza te z wysokimi depozytami (np. powyżej miliona złotych), to mogą one, zdaniem ekonomisty, zostać objęte właśnie ujemnym oprocentowaniem.

Gotówka ucieka z banków

Na lokatach już od dłuższego czasu nie zarabiamy. Prezes firmy Tavex Aleksander Pawlak mówi, że Polacy coraz częściej inwestują w złoto i nieruchomości, "chowając" pieniądze przed niskimi stopami i, tym samym, niskim oprocentowaniem.

- Lokaty w żaden sposób nie są alternatywą. Można się spodziewać, że w perspektywie kilku miesięcy te pieniądze będą z systemu bankowego odpływać - wskazuje.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: bank finanse osobiste

Czytaj także

Zadłużenie a koronawirus. Co ze spłatami należności?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 12:50
Wielu przedsiębiorców oraz osób fizycznych w czasie pandemii traci płynność finansową. Z pomocą przychodzi rząd, oferuje wsparcie w ramach Polskiej Tarczy Antykryzysowej - Pamiętajmy, że tarcza nie wyłączyła nas z obowiązków płacenia, wykonywania umów i uregulowania długów. Nie ma takiego zapisu, który by nas z tego zwalniał - mówi w "Czterech porach roku" prof. Michał Jackowski z Kancelarii DSK w Poznaniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie milion wniosków o wakacje kredytowe

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:55
Jak poinformował Związek Banków Polskich, w pierwszej połowie maja spadła dynamika wniosków o odroczene spłaty rat kredytów składanych przez przedsiębiorcow jak i osoby prywatne.
rozwiń zwiń