"Dla komunistów to był wstrząs". Historyk o wizytach Jana Pawła II w Polsce
- Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku zobaczyło na żywo 10 mln Polaków, a kolejne miliony gromadziły się przed telewizorami. Ci ludzie zaczęli tworzyć wspólnotę, bo narodziło się poczucie własnej historii, poczucie własnej podmiotowości - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz. - I nagle się okazało, że komuniści nie są nikomu do niczego potrzebni - dodał.
2020-06-27, 14:50
2 czerwca 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w swojej homilii wygłoszonej na ówczesnym pl. Zwycięstwa (pl. Piłsudskiego) w Warszawie wypowiedział słowa które Polakom dały siły by wkrótce zmienić bieg historii całej Europy.
"Niech zstąpi Duch Twój!
Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!
Tej ziemi!"
"Komuniści się przeliczyli - pielgrzymka 1979 roku była przełomowa"
Historyk Piotr Dmitrowicz mówił o fundamentalnym znaczeniu pierwszej pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.
- Wybór Jana Pawła II wstrząsnął cała Europą Środkowo-Wschodnią, towarzyszami na Kremlu i towarzyszami w Warszawie. Po raz pierwszy od 455 lat nie Włoch zostaje Papieżem, ale zostaje nim w dodatku człowiek z kraju komunistycznego. Dla ludzi, którzy od 1944 roku próbowali tutaj budować ateistyczne państwo, to był ogromny wstrząs - stwierdził historyk.
REKLAMA
Posłuchaj
Gość PR24 przypominał, że komuniści starali się robić wszystko, żeby do tej pielgrzymki nie dopuścić. Pierwotnie miała odbyć się miesiąc wcześniej, w maju i miała być związana z rocznicą śmieci św. Bp. Stanisława.
Powiązany Artykuł
![Jan Paweł II NAC-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/26a478b1-bc9f-4413-aa09-e9476f2c293a.jpg)
"Jan Paweł II - papież dialogu". Ruszyła anglojęzyczna wirtualna wystawa
- Na początku komuniści uznawali przełożenie terminu pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny za swój wielki sukces. Okazało się jednak, że to co się wydarzyło od 2 czerwca 1979 roku, przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Komuniści się przeliczyli i dlaczego to była pielgrzymka przełomowa - przekonywał Piotr Dmitrowicz. - Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku zobaczyło na żywo 10 mln Polaków i kolejne miliony gromadziły się przed telewizorami. Ci ludzie zaczęli tworzyć wspólnotę, bo narodziło się poczucie własnej historii, poczucie własnej podmiotowości. I nagle się okazało, że komuniści nie są nikomu do niczego potrzebni - dodał.
"Westerplatte 1987 - moralne przesłanie dla ludzi młodych"
Podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1987 r., papież Jan Paweł II odwiedził między innymi Gdynię i Gdańsk, gdzie odprawił msze święte dla licznie zgromadzonych wiernych. Ponadczasowym symbolem stało się spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą na Westerplatte, które odbyło się 12 czerwca 1987 r. Jego słowa skierowane do zebranych odwoływały się do bohaterskiej obrony półwyspu we wrześniu 1939 r. i jednocześnie niosły moralne przesłanie dla ludzi młodych. Te słowa są wciąż aktualne i zyskują nowy, symboliczny wymiar.
REKLAMA
"Wiemy, że tu, na tym miejscu, na Westerplatte, we wrześniu 1939 roku, grupa młodych Polaków, żołnierzy, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, trwała ze szlachetnym uporem, podejmując nierówną walkę z najeźdźcą. Walkę bohaterską.
Pozostali w pamięci narodu jako wymowny symbol. Trzeba, ażeby ten symbol wciąż przemawiał, ażeby stanowił wyzwanie dla coraz nowych ludzi i pokoleń Polaków.
Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można "zdezerterować" - przemawiał Jan Paweł II.
Wizyta Jana Pawła II w Gdańsku w 1987 roku cały czas jest obecna w sercach i umysłach milionów Polaków.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Piotr Dmitrowicz, historyk
REKLAMA
Data emisji: 27.06.2020
Godzina emisji: 14:06
PR24/PAP/IAR
REKLAMA