Epidemia koronawirusa. Polska wśród krajów z najniższym bezrobociem w UE
Stopa bezrobocia w strefie euro w maju 2020 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,4 proc., wobec 7,3 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Ale w Polsce wynosiła 3 proc., a w Czechach 2,4 proc.
2020-07-03, 14:00
Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 7,7 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 6,7 proc., wobec 6,6 proc. w poprzednim miesiącu.
W Polsce stopa bezrobocia w maju wynosiła 3,0 proc. wobec 2,9 proc. w kwietniu - podał Eurostat. Warto przypomnieć, że mniej niż to szacował polski GUS, który stosuje inny sposób liczenia osób bez pracy.
Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w maju, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,0 proc. wobec 2,9 proc. w kwietniu - podał Eurostat.
Liczba bezrobotnych w maju wyniosła 505 tys. wobec 496 tys. w kwietniu.
REKLAMA
Polska i Czechy to liderzy na tle UE
Polska po raz kolejny ma jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej pod względem bezrobocia. Zgodnie z ostatnimi danymi Eurostatu w maju stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3 procent. Niższe bezrobocie wynoszące 2,4 procent odnotowano jedynie w Czechach.
Jak podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, ogromną rolę w ograniczaniu bezrobocia w Polsce ma wsparcie z tarczy antykryzysowej i finansowej. Na ochronę miejsc pracy wypłacono ponad 100 miliardów złotych.
Dzięki tym środkom udało się uratować około 5 milionów miejsc pracy - zaznaczyła minister Maląg.
Dodała, że osoby, które utraciły pracę po 15 marca, otrzymują przez 3 miesiące dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 złotych. Minister rodziny przypomniała, że dodatek jest inicjatywą ustawodawczą prezydenta Andrzeja Dudy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Premier: Polska będzie miała najmniejszy spadek PKB ze wszystkich krajów UE
Pomimo pandemii wciąż niskie bezrobocie
W I kwartale tego roku zlikwidowano w Polsce 119,9 tys. miejsc pracy, z tego zaledwie jedną czwartą (24,4 proc.) w związku z pandemią koronawirusa – informuje Główny Urząd Statystyczny. W maju stopa bezrobocia osiągnęła 6 proc., co jest zaledwie o 0,9 pkt. proc. więcej niż w rekordowym miesiącu ostatnich 30 lat.
W końcu I kwartału 2020 r. liczba pracujących była o 3,6 proc. niższa niż na koniec ostatniego kwartału 2019 r. W tym okresie zlikwidowano 119,9 tys. miejsc pracy, a w tej liczbie zaledwie 24,4 proc. – czyli jedną czwartą – w związku z ogólnokrajową sytuacją epidemiczną.
Większy niż przeciętnie udział miejsc pracy zlikwidowanych z powodu pandemii miał miejsce w przypadku działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi. Największy udział w ogólnej liczbie zlikwidowanych miejsc pracy odnotowano w handlu i mechanice pojazdowej.
Dane w maju lepsze niż w kwietniu
Według informacji podanych przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlenę Maląg, wszystkich bezrobotnych w Polsce jest ok 920 tys. Najgorszym pod względem utraty miejsc pracy miesiącem kryzysowym był kwiecień, gdy liczba zarejestrowanych bez pracy wzrosła o ok. 56 tys. W maju pracę straciło ok. 46 tys. osób. Jeżeli porównamy marzec do maja 2020 r., przybyło ok. 102 tys. osób bezrobotnych.
REKLAMA
Jak skomentowała dane GUS szefowa resortu – spadek zatrudnienia częściowo wynika z obniżonego wymiaru czasu pracy, co nie oznacza, że wszystkie osoby, które kryją się za tymi statystykami, zostały bez pracy. Część ma prostu obniżony wymiar czasu pracy, a do statystyk przyjmuje się tylko pełne etaty.
Z kolei według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w styczniu 2020 roku wyniosła 2,9 proc. wobec 3,8 proc. w pierwszym miesiącu 2019 roku. Był to wówczas drugi najlepszy wynik spośród wszystkich państw członkowskich UE, lepiej wypadły tylko Czechy. Różnica w wysokości wskaźnika polega na tym, że Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju
Powiązany Artykuł
Stanisław Szwed: prognozy w sprawie bezrobocia się nie sprawdzają, firmy szukają rąk do pracy
Jakie było bezrobocie w poprzednich latach ?
Szefowa resortu rodziny przypomniała, że w 2013 r. w grudniu stopa bezrobocia wynosiła 13,4 proc., a zarejestrowany w urzędach pracy było wówczas ponad 2,1 mln osób.
REKLAMA
– W 2015 r. w maju było ponad 690 tys. osób bezrobotnych więcej niż obecnie. Widzimy, że pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, pomimo spowolnienia gospodarczego, sytuacja związana z mechanizmami tarczy antykryzysowej zadziałała – podkreśliła Marlena Maląg.
Warto przypomnieć, że stopa bezrobocia rejestrowanego kolei – po dość długim okresie "dwucyfrowego" poziomu – systematycznie spada. Według danych GUS w styczniu 2014 roku wynosiła 13,9 proc., by pięć lat później – we wrześniu 2019 roku – osiągnąć rekordowy poziom 5,1 proc.
– Ostatnio tak niski poziom mieliśmy we wrześniu 1990 r. – napisał wówczas na Twitterze wiceszef Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, dodał jednak, że dane z 1990 r. to tak naprawdę dopiero początek tworzenia systemu rejestracji bezrobotnych.
– To oznacza, że nigdy w Polsce po 89 r. nie było tak niskiego wskaźnika jak obecnie – podkreślił wiceprezes PFR.
REKLAMA
PR24/PAP/IAR/DoS/sw
REKLAMA