X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: bezrobocie w Polsce wynosi 3 proc. Za rządów PO sięgało 10 proc.

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 04:00
- Majowy poziom bezrobocia w Polsce to 3 proc., a kiedy ministrem w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz był Rafał Trzaskowski – sięgało ono 10 proc. – przypomniał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Piotr Kowala
mateusz morawiecki pap 1200.jpg
Premier: Polska Trzaskowskiego to powrót do turboliberalnej polityki Balcerowicza

Szef rządu zwrócił uwagę, że w obecny kryzys gospodarczy wchodziliśmy "ze spadającym długiem w relacji do PKB i zrównoważonym budżetem".

Podkreślił, że "bezrobocie i poziom ubóstwa były na historycznie najniższych poziomach od 30 lat. Według szacunków Komisji Europejskiej dług sektora rządowego i samorządowego na koniec 2019 roku wynosił 46 proc."

"Od 2015 r. – czytamy we wpisie - zmniejszyliśmy go o ponad 8 pkt. proc. w relacji do PKB - doskonały wynik, jeżeli zauważymy, że średnia europejska wynosi około 80 proc. To pokazuje, że jako kraj mieliśmy wystarczająco dużo przestrzeni fiskalnej, by w proporcjonalny sposób odpowiedzieć na największy, co najmniej od lat 30. XX wieku, kryzys gospodarczy na świecie."

Mateusz Morawiecki wskazał, że "ekonomiści porównują kryzys finansowy z 2008 r. do ciężkiej migreny lub zawału serca, a ten obecny w 2020 r. do sepsy lub porażenia całego układu odpornościowego atakującego wszystkie organy naszej gospodarki".

"Na to najpoważniejsze wyzwanie stojące przed polityką gospodarczą i fiskalną odpowiedzieliśmy zdecydowanymi działaniami, które były realnie wielokrotnie większe w relacji do PKB niż w 2008 r. I znacznie szybciej wdrożone niż za czasów rządu PO. Wdrożone natychmiast" - ocenił.

Czytaj także:

"Zresztą, prosty przykład. Jak chroniono polskie miejsca pracy i polskie firmy wtedy i dziś? Otóż w latach 2009-2011 (w epicentrum kryzysu) koalicja PO-PSL wyprzedała polski majątek i polskie firm o wartości 40 mld zł! My, wspólnie z Prezydentem Andrzejem Dudą, w polską gospodarkę i nasze firmy włożyliśmy 100 mld zł na ratowanie miejsc pracy i zachowanie płynności finansowej" - napisał.

"Panie Rafale, widzi Pan różnicę? Ups, przepraszam, zapomniałem - przecież te wybory są po to, »żeby nie zadawać tego typu pytań«" – napisał Mateusz Morawiecki.

"Proste fakty panie Rafale"

Premier przypomniał, że według danych Komisji Europejskiej "majowy poziom bezrobocia w Polsce to 3 proc. - drugi najniższy poziom w całej Unii Europejskiej!" "Za to, kiedy ministrem w rządzie pana Tuska i pani Kopacz był pan Trzaskowski – sięgało 10 proc.!" – podkreślił.

morawiecki_1200 (9).jpg
"Niech pan odbędzie debatę najpierw sam ze sobą". Premier o poglądach Rafała Trzaskowskiego

"Proste fakty panie Rafale. Wystarczy spojrzeć na dane z Brukseli" - napisał. "Mogę zapewnić pana Trzaskowskiego i innych, że nasze działania nie doprowadzą finansów państwa do takiego stanu jak za czasów rządów Platformy. Nikt nie będzie sięgał po pieniądze odłożone na emerytury Polaków" – oznajmił szef rządu.

Premier zapytał: "Pamiętacie jak Platforma Obywatelska pana Tuska i pana Trzaskowskiego zabrała OFE? Pamiętacie jak podnieśli VAT?"

Czytaj także: 

"A tak a propos - dziękuję sieciom handlowym za rzetelne informowanie klientów, że zmniejszono ceny na tysiące towarów dzięki obniżce VAT" – napisał Mateusz Morawiecki. Przypomniał, że decyzja o obniżce podatku została przyjęta wiele miesięcy temu, a weszła ona w życie przed paroma dniami.

Zapewnił, że rząd szuka źródeł finansowania tam, "gdzie wyciekają one z systemu". "A wyciekał np. VAT w czasach rządów Platformy Obywatelskiej, gdy ministrem finansów był pan Rostowski, przyjaciel pana Rafała" - oznajmił.

Dodał: "Ps. Dla ludzi o silnych nerwach polecam raporty European Commission czy PwC na temat rosnącej luki VAT w latach rządów partii pana Trzaskowskiego".

dn

Czytaj także

"Aresztowano ponad 700 osób". Premier zarzucił PO działania uderzające w środowiska patriotyczne i narodowe

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 21:43
Premier Mateusz Morawiecki zarzucił Platformie Obywatelskiej, że na początku swoich rządów prowadziła działania uderzające w środowiska patriotyczne i narodowe. Wspomniał m.in. o tzw. akcji widelec, w ramach której w 2008 roku zatrzymano ponad 700 kibiców.
rozwiń zwiń