Eksperci: obniżki VAT, PIT i CIT to celowana polityka podatkowa wspierająca osoby młode
Im prostszy system podatkowy, tym lepiej, a nowa matryca VAT w tym uproszeniu na pewno odegra istotną rolę. Do tego dochodzą obniżki stawek na towary codziennej potrzeby, na czym skorzystają konsumenci. Dla nich ważne są też obniżki w PIT czy całkowite zwolnienie dla najmłodszych pracowników. Ale szczególnie ciekawym i ważnym rozwiązaniem będzie proponowany estoński CIT, który z pewnością zachęci firmy od inwestowania – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 radca prawny Paweł Pelc i Adam Ruciński z firmy BTFG.
2020-07-06, 12:37
Posłuchaj
- Niewątpliwie zmiana matrycy VAT uprości opodatkowanie, bo tak samo zostały obciążone produkty podobne. Jest to próba uporządkowania i uproszenia VAT, a nasz system ma tendencję do komplikowania się w miarę upływu czasu. Spadną też ceny np. na owoce tropikalne, na pieczywo o przedłużonej przydatności. To wszystko będzie opodatkowane stawką 5 proc., więc to jest informacja pozytywna, aczkolwiek nie jest to jakaś drastyczna zmiana – mówił Paweł Pelc.
Zdaniem Adama Rucińskiego takie porządkowanie prawa jest niezbędne i na pewno będzie nadal prowadzone, i bardzo dobrze dla przedsiębiorców, że tak się dzieje.
- Przy matrycy nie było w zasadzie mowy o obniżce stawek VAT. To wyszło przy okazji. Celem było uporządkowanie systemu (…). To ułatwienie życia przedsiębiorcom, którzy chcą uczciwie płacić podatki, tylko czasem wpadają w dziwne, wręcz kuriozalne pułapki i przez to mogą być oskarżeni o to, że zaniżają podatki (…). Same niższe stawki nie uczynią rewolucji w naszych budżetach domowych, ale też nie taki był cel – mówił Adam Ruciński.
Przypomniał też o podwyższeniu stawek VAT z 22 do 23 proc. i z 7 do 8 proc. w czasie rządów koalicji PO-PSL.
REKLAMA
- Miała to być prowizorka, ale w życiu bywa tak, utrzymują się one zwykle dość długo – zauważył gość "Rządów Pieniądza".
Powiązany Artykuł
Niższy ZUS to niższe koszty działalności. Korzystają z niego setki tysięcy przedsiębiorców
Eksperci odnieśli się również do zmian, jakie wprowadził rząd PiS w podatkach dochodowych (obniżka stawki z 19 do 18 proc., zerowy PIT dla młodych, wyższe koszty uzyskania przychodu, obniżka CIT z 19 do 9 proc.) oraz do wskazywanej w kampanii wyborczej kwestii wyższej i równej dla wszystkich kwoty wolnej w PIT.
- Przeciętnego obywatel interesuje to, ile zostanie mu w kieszeni (…), można się spierać jak do tego dojść. Zerowy PIT dla młodych czy obniżka stawki ma właśnie zostawić w kieszeni obywateli jak najwięcej. Jeśli pojawia się jakaś nowa propozycja, jak jednakowa dla wszystkich kwota wolna od podatku to warto też ją rozważyć. A postulują, żeby podatku były jak najbardziej przejrzyste, żeby było jak najmniej wyłączeń – podkreślał Adam Ruciński.
Według Pawła Pelca należy odpowiedzieć na pytanie, czy w podatkach kluczowe jest tylko zapewnienie dochodów budżetowych, czy przy tej okazji chcemy realizować określone cele społeczne.
REKLAMA
- Takie rozwiązania jak kwota wolna, zwolnienie pewnych grup czy źródłem przychodów z podatku komplikuje system, ale pozwala realizować te cele (…). Kwota wolna równa dla wszystkich powoduje, że system podatkowy staje się mniej progresywny, a więc polityka podatkowa staje się mniej celowana. Niewątpliwie zatem rozwiązanie kierowane do osób dopiero wchodzących na rynek pracy czy degresywna kwota wolna z punktu widzenia realizacji celów społecznych jest rozwiązaniem lepszym, choć też pojawia się pytanie o koszty poboru – analizował Paweł Pelc.
Adam Ruciński dodał, że jeżeli chodzi o podatek dochodowy od osób prawnych, to estoński CIT zaprezentowany przez rząd jest bardzo dobrą propozycją, która z pewnością zachęci firmy od pozostawienia pieniędzy, żeby albo zostały przeznaczone na inwestycje, albo zwiększyły kapitał zakładowy.
PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md
REKLAMA