X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Coraz więcej firm chce zatrudniać pracowników, coraz mniej planuje zwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 07:33
Rośnie odsetek małych i średnich przedsiębiorstw, które w najbliższych trzech miesiącach będą zatrudniać nowych pracowników, maleje natomiast grupa firm zamierzających zwalniać - wynika z badania "KoronaBilans MŚP".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutersttok

Według autorów badania "KoronaBilans MŚP", przeprowadzonego przez IMAS na zalecenie Krajowego Rejestru Długów, poprawie sytuacji zatrudnienia w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw sprzyja odmrożenie gospodarki i związana z tym konsumpcja, powoli wracająca na tory sprzed pandemii.

- Wprawdzie wielu gałęziom, jak turystyka, gastronomia czy motoryzacja (poddostawcom komponentów) daleko do stanu sprzed koronawirusa, ale pozostałe branże powoli odbudowują swoją pozycję, a to daje miejsca pracy - zaznaczyli eksperci.

EN Tadeusz Kościński 1200.jpg
Minister finansów: mamy szansę wyjść dość gładko ze spowolnienia gospodarczego

Ponad 84 proc. przedsiębiorców myśli o zatrudnianiu

Z badania wynika, że 14,8 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP deklaruje, że przyjmie nowych pracowników. W poprzednim odczycie, przeprowadzonym w maju, wskazało tak 12,7 proc. firm, a w kwietniu - 8,2 proc.

Najwięcej, 84,4 proc., chce zwiększyć zasoby kadrowe najwyżej o 1/4 dotychczasowego stanu. W maju wskazało tak trzy czwarte firm, a w kwietniu - 65,5 proc. Co 11. przedsiębiorca waha się, co robić – nie wie, czy będzie przyjmować pracowników. Wcześniej takich niezdecydowanych było prawie 8 proc., natomiast w kwietniu szacowała tak co czwarta firma.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki, który skomentował wyniki badania, zwrócił uwagę, że w utrzymaniu zatrudnienia w sektorze MŚP pomaga między innymi tarcza antykryzysowa. Wskazał, że przedsiębiorcy uczestniczący w badaniu najchętniej korzystają ze zwolnienia ze składek ZUS - zdecydowała się na to ponad jedna czwarta z nich.

PAP PAP

Programy pomocowe

- Popularnym elementem tarczy jest też dofinansowanie zatrudnienia, które wybrała ponad połowa firm. Widać, że otrząsnęły się już one z szoku, jaki wywołało zamrożenie gospodarki i świadomie odbudowują swoją działalność - zaznaczył. Dodał, że przedsiębiorcy wspierają się programem pomocowym, ale też sami dokładają elementy w postaci szukania nowych kanałów zbytu, inwestowania w rozwiązania e-commerce i szeroko rozumianego IT. - A także takiego gospodarowania pracownikami, aby uniknąć zwolnień lub zminimalizować skalę redukcji zatrudnienia – podkreślił.

Według badania maleje też grono przedsiębiorstw, które deklarują, że nie będą zatrudniać. W pierwszej fali badania w kwietniu, a więc w okresie blokady gospodarki, takich firm było blisko 88 proc., w majowej 83 proc., a w ostatniej 82 proc.

Czytaj więcej:

Cytowany w badaniu Jakub Kostecki, prezes firmy Kaczmarski Inkasso, będącej partnerem KRD, wskazał, że pandemia dała impuls przedsiębiorcom do "pilnowania swoich należności".

Maleje skłonność do zwolnień

shutterstock unia europejska free komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
Zwiększanie budżetu UE na walkę z kryzysem. Mieszkańcy tych krajów "skąpią" najbardziej

- Muszą zapłacić pensje swoim pracownikom. Bez nich firmy nie są w stanie realizować zamówień i odbudowywać pozycji sprzed pandemii - podkreślił. Zdaniem Kosteckiego pandemia zwiększyła też ich świadomość odnośnie narzędzi prewencyjnych, jakie mogą zastosować, aby zapobiegać powstawaniu zaległości. - Obserwujemy, że coraz chętniej korzystają na przykład z monitoringu płatności, który polega na informowaniu kontrahenta o zbliżającym się terminie płatności lub jego upływie - ocenił.

Jak stwierdzono w badaniu, obecnie maleje skłonność do zwalniania pracowników. Niecałe 7 proc. firm, wobec blisko 9 proc. wcześniej, planuje redukcję załogi w najbliższych trzech miesiącach. Na początku pandemii wskazała tak jedna czwarta małych i średnich przedsiębiorstw.

III edycja ogólnopolskiego badania "KoronaBilans MŚP" została przeprowadzona przez IMAS International pod koniec czerwca 2020 r. na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Obejmuje grupę 305 firm z sektora MŚP, w tym: mikro (zatrudniające 3-9 osób), małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249). Technika badawcza: CATI/CAWI.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Epidemia koronawirusa. Polska wśród krajów z najniższym bezrobociem w UE

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 14:00
Stopa bezrobocia w strefie euro w maju 2020 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,4 proc., wobec 7,3 proc. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Ale w Polsce wynosiła 3 proc., a w Czechach 2,4 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ochroniliśmy ok. 5 milionów miejsc pracy". Marlena Maląg o rządowych tarczach

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 09:31
Polska po raz kolejny ma jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej pod względem bezrobocia. - Pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią rynek pracy jest pod kontrolą - oświadczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MRPiPS: sytuacja na rynku pracy stabilizuje się, bezrobocie w czerwcu 6,1 procent

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 15:30
Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1 procent, czyli była o 0,1 punktu procentowego wyższa niż w maju - wynika z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
rozwiń zwiń