X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Miliony z podatku VAT wyłudzone dzięki procedurze "Tax Free". CBŚP rozbiło grupę

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 08:05
Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Podkarpackim Biurem Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymali cztery osoby podejrzane o udział w grupie zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w ramach handlu sprzętem elektronicznym - przekazał mł. asp. Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego CBŚP.
CBŚP zatrzymało cztery osoby podejrzane o udziałw grupie przestępczej
CBŚP zatrzymało cztery osoby podejrzane o udział w grupie przestępczejFoto: cbsp.policja.pl
  • Policjanci CBŚP przy współpracy z organami Ministerstwa Finansów zatrzymali mężczyzn podejrzanych o udział w grupie wyłudzającej VAT
  • Według ustaleń śledczych, w przestępczy proceder było zaangażowanych kilka podmiotów gospodarczych, zajmujących się handlem sprzętem elektronicznym
  • - Wszystko wskazuje na to, że te firmy tworzyły w większości fikcyjną dokumentację, nieodzwierciedlającą rzeczywistych  zdarzeń gospodarczych dotyczących sprzedaży towarów - zaznaczył mł. asp. Paweł Żukiewicz z zespołu prasowego CBŚP
  • Straty Skarbu Państwa w wyniku działania tej grupy mogły wynieść co najmniej 41 mln zł - wynika z ustaleń śledczych
  • W sprawie zabezpieczono mienie warte 8 mln zł
policja.pl zatrzymanie ob. Nigerii 663.jpg
Wyłudzili 420 tys. zł poprzez portale randkowe. Dwaj Nigeryjczycy w rękach policji

Jak poinformował mł. asp. Paweł Żukiewicz, śledczy pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem zwrotu nienależnego podatku VAT, między innymi przy wywozie sprzętu elektronicznego z Polski, a także praniem pieniędzy

- W ostatnim czasie funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby na terenie województw: podkarpackiego i lubuskiego, jak również przeprowadzili szereg przeszukań, w ich wyniku zabezpieczyli dokumentację, która będzie poddana szczegółowej analizie przez śledczych - podkreślił policjant.

Procedura "Tax Free"

Wskazał, że według ustaleń śledczych w przestępczy proceder było zaangażowanych kilka podmiotów gospodarczych, zajmujących się handlem sprzętem elektronicznym. - Wszystko wskazuje na to, że te firmy tworzyły w większości fikcyjną dokumentację, nieodzwierciedlającą rzeczywistych  zdarzeń gospodarczych dotyczących sprzedaży towarów - zaznaczył.

Czytaj także:

- Ponadto jedna z firm wystawiała nierzetelne dokumenty w ramach tzw. procedury "Tax Free" dla obywateli Ukrainy. Na tej podstawie podejrzani występowali o nienależne zwroty podatku VAT lub nie opłacali należnych kwot podatku - przekazał. Straty Skarbu Państwa w wyniku działania tej grupy mogły wynieść co najmniej 41 mln zł. - Ustalono także, że członkowie grupy mogli wyprać ponad 25 mln zł pochodzących z przestępczej działalności - podał mł. asp. Żukiewicz z CBŚP.

Mienie warte 8 mln zł

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się m.in. wyłudzaniem zwrotu nienależnego podatku VAT, a także oszustw. - Reszta zarzutów dotyczyła prania pieniędzy oraz przestępstw karnoskarbowych. Dodatkowo dwie osoby usłyszały zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - dodał policjant.

Decyzją sądu jeden z zatrzymanych został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Śledczy zabezpieczyli do sprawy mienie warte prawie 8 mln zł.

Jak zaznaczają śledczy, sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

koz

Czytaj także

Milionowe straty Skarbu Państwa. Areszt dla oskarżonych o wyłudzenia VAT przy handlu metalami

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 05:35
Trzej mężczyźni na wniosek prokuratury spędzą trzy miesiące w więzieniu. Postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustwa, wystawiania nierzetelnych dokumentów oraz popełnienia przestępstw skarbowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fikcyjne transporty towarów i milionowe wyłudzenia VAT. Zatrzymania ABW

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 11:23
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby z grupy mającej wyłudzać podatek VAT i doprowadzić do strat Skarbu Państwa łącznie na ponad 26 mln zł. Troje zatrzymanych to osoby spokrewnione, które miały fałszować dokumentację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fałszywe faktury na blisko pół miliarda, pieniądze schowane w pralce. CBŚP rozbiło VAT-owski gang

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 07:23
Nawet 76 mln złotych mógł wyłudzić ze Skarbu Państwa VAT-owski gang rozbity przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali sześć osób i zabezpieczyli luksusowe samochody oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pieniądze były ukryte w pralce.
rozwiń zwiń