X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rachunek podstawowy. Rzecznik Finansowy sprawdził, jak banki realizują tę usługę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 10:36
W dobie rosnących opłat za usługi bankowe Rzecznik Finansowy przypomina o istnieniu taniego tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Taki produkt skierowany jest do osób, które rzadko korzystają z usług bankowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Banki w Polsce od dwóch lat muszą oferować rachunki podstawowe. Rzecznik Finansowy przeanalizował zasady prowadzenia przez banki takich rachunków - mówi Katarzyna Szwedo-Mackiewicz z biura Rzecznika. Jak dodaje, obecnie powstaje raport w tej sprawie, uwzględniający także m.in. skargi, które spływają do biura.
 
We wnioskach stwierdzono m.in., że niektóre banki nie chciały otwierać rachunków nastolatkom, które przekroczyły 13 rok życia, do czego jednak - podkreśla Katarzyna Szwedo-Mackiewicz - nie miały prawa.

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Poradnik Podatnika. Zobacz, jakie zawiera informacje o finansach i biznesie

Rachunek bez kosztów, ale z warunkami

Ideą przyświecającą wprowadzeniu rachunku podstawowego było zmniejszenie tak zwanego wykluczenia finansowego. Chodziło o przekonanie do korzystania z usług bankowych osób o niewielkich dochodach - przypomina Jarosław Sadowski, analityk Expandera. Wskazuje, że według ustawy za prowadzenie tego rachunku i np. wydanie karty bank nie może naliczać opłat, tak jak za pierwsze 5 przelewów i pierwsze 5 wypłat z bankomatu w danym miesiącu. Bank może naliczać prowizje dopiero od 6 operacji, ale są one też w dużym stopniu ograniczone.

Ekspert zauważa, że nie każdy może otworzyć w banku rachunek podstawowy. Obowiązuje tu kilka zasad.

- Taki rachunek mogą otworzyć tylko osoby, które w momencie wnioskowania nie mają żadnego innego rachunku w banku w Polsce. Takie osoby nie mogą też później założyć żadnego innego konta, bo w takiej sytuacji bank zamknie konto podstawowe.
 
Jak wynika z analizy Rzecznika Finansowego, osoby, które sporadycznie korzystają z usług bankowych, mogą dzięki kontu podstawowemu sporo zaoszczędzić. Średni koszt rachunku bankowego oraz użytkowania karty debetowej w Polsce to 144 złote rocznie.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: bank konto bankowe POLSKA

Czytaj także

Banki szukają dodatkowych dochodów. Nowe cenniki nie ucieszą klientów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 12:54
Pandemia koronawirusa i niskie stopy procentowe powodują wzrost cen usług bankowych. Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju 2020 r. usługi bankowe zdrożały o 40 proc. w ujęciu rok do roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowicze wygrali z bankiem spór o 4,2 mln zł. Na razie nieprawomocnie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 14:51
W sporze między bankiem a małżeństwem, które zaciągnęło kredyt na dom we frankach szwajcarskich, Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał całkowitą rację frankowiczom. Małżonkowie pożyczyli 2 mln zł, nie dawali rady spłacać rosnących w kosmicznym tempie rat i bank pozwał ich o zwrot aż 4,2 mln zł – informuje toruński dziennik "Nowości". Wyrok nie jest prawomocny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: szybko odbudowuje się popyt na mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 14:50
W czerwcu mieliśmy do czynienia z gwałtownym wzrostem aktywności deweloperów w sektorze budownictwa mieszkaniowego - oceniają eksperci z HRE Investments.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profil zaufany – coraz bardziej przydatne narzędzie. Teraz także z bankiem spółdzielczym

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 14:47
Klienci kolejnych 173 banków spółdzielczych mogą już szybko i wygodnie zakładać online profil zaufany, a tym samym dołączyć do niemal 7,5 mln Polaków, którzy już go mają. Profil zaufany przydaje się coraz częściej, można dzięki niemu załatwić wiele spraw urzędowych, a teraz jest potrzebny, by odebrać bon turystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochyła ścieżka. Pandemia wyhamowała rynek kredytów i pożyczek

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:15
Sprzedaż wszystkich produktów kredytowych w pierwszym półroczu 2020 r. odnotowała ujemne odczyty. Ożywienie na rynku kredytów w dużym stopniu zależeć będzie od polityki kredytowej banków - poinformowało Biuro BIK.
rozwiń zwiń