Ułatwienia w kontaktach z fiskusem. Trwają prace nad e-urzędem skarbowym

Wkrótce dialog z fiskusem będzie prostszy i wygodniejszy. Resort finansów pracuje nad tzw. e-urzędem skarbowym. Dzięki niemu będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe z fiskusem sprzed swojego komputera czy każdego innego urządzenia mobilnego podłączonego do internetu - powiedział Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.

2020-08-04, 10:21

Ułatwienia w kontaktach z fiskusem. Trwają prace nad e-urzędem skarbowym
Zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock

- Nasze kolejne kroki w cyfryzacji usług to szersza oferta dla naszego klienta, zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych - stwierdził Koch.

E-urząd skarbowy coraz bliżej

- Intensywnie pracujemy nad udostępnieniem kompleksowej obsługi podatnika w przestrzeni wirtualnej, w tzw. e-urzędzie skarbowym, dzięki któremu będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe na styku z fiskusem sprzed swojego komputera czy każdego innego urządzenia mobilnego podłączonego do internetu - dodał.

Jego zdaniem symbolem realizowanej z sukcesem transformacji cyfrowej fiskusa jest wdrożenie centralnych systemów Poltax+ oraz Poltax2B+, dzięki którym zastąpiono kilkanaście lokalnych systemów użytkowanych osobno w 400 urzędach skarbowych w Polsce. Koch ocenił, że dzięki centralnym systemom udało się zautomatyzować wiele procesów biznesowych, np. poprzez wprowadzenie mikrorachunków podatkowych.

Ekspert zwrócił uwagę, że obecnie wyciąg z wpłat na mikrorachunki podatkowe zawierający ok. 1 mln pozycji automatycznie wczytuje się do systemu Poltax2B+ w czasie ok. 7 minut, a następnie rozksięgowuje się na kartach kontowych każdego podatnika.

- Poziom automatyzacji, jaki osiągnęliśmy w procesie księgowania wpływów podatkowych to nawet 98 proc. - dodał.

Powiązany Artykuł

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Poradnik Podatnika. Zobacz, jakie zawiera informacje o finansach i biznesie

Cyfrowa transformacja skarbówki

Wedle pełnomocnika innymi przykładami transformacji cyfrowej fiskusa jest automatyzacja zwrotów podatku PIT oraz centralna dystrybucja 1 proc. podatku do organizacji pożytku publicznego.

Transformacja cyfrowa została zrealizowana dzięki budowie wewnętrznego zespołu, złożonego zarówno z ekspertów resortu, jak i zewnętrznych specjalistów.

- Wzięliśmy pełną odpowiedzialność za realizację inicjatywy na własne barki. Pozwoliło to nam uniknąć długiej, kosztownej i często mało skutecznej procedury przetargowej, mającej na celu zamówienie usług u dostawcy zewnętrznego - stwierdził Koch.

Według Kocha pełna odpowiedzialność za transformacje IT po stronie resortu nie tylko przyspieszyła proces, ale również znacząco obniżyła koszty przedsięwzięcia, niemal do ułamka tego, co zaoferowałby rynek zewnętrzny w ramach przetargu publicznego.

- Zarządzanie zmianą w tak dużej organizacji, jak administracja skarbowa, nie jest procesem łatwym, oprócz zespołu projektowego wspierały nas izby administracji skarbowej - powiedział. Dodał, że w każdej z nich wyznaczono eksperta biznesowego, który zapewniał wsparcie dla urzędników, będących użytkownikami nowego systemu, odpowiadając na pytania, ale też zbierając sugestie.

PolskieRadio24.pl, PAP, MF, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej