X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ponad 250 mln euro międzynarodowego wsparcia dla Libanu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 21:24
Uczestnicy telekonferencji darczyńców zobowiązali się przekazać Libanowi prawie 253 miliony euro na natychmiastową pomoc humanitarną. Poinformowała o tym administracja prezydenta Francji Emmanuela Macrona. 30 milionów euro z całej sumy przekaże Francja. Środki mają wesprzeć Liban po wybuchu, który zniszczył we wtorek znaczącą część stolicy kraju, Bejrutu.
Widok na zniszczony w eksplozji silos zbożowy w Bejrucie
Widok na zniszczony w eksplozji silos zbożowy w BejrucieFoto: EPA/NABIL MOUNZER

Przekazanie środków ma nie być uzależnione od przeprowadzenia politycznych lub instytucjonalnych reform. Pojawiły się również propozycje długoterminowego wsparcia, ale w powiązaniu z wprowadzeniem zmian przez władze Libanu.

ratownik bejrut mid-epa08589653 1200.jpg
Bejrut: koniec pierwszej fazy poszukiwań. "Dawała szansę odnalezienia żywych"

Przedstawiciele niektórych krajów domagali się przejrzystości w wydawaniu środków. "Pomoc powinna być na czas, w dostatecznym wymiarze i w spójności z potrzebami Libańczyków oraz bezpośrednio do nich dostarczona, z najwyższą skutecznością i przejrzystością" - napisano w komunikacie.

Szybka pomoc

W telekonferencji, którą poprowadził francuski prezydent, udział brali przywódcy wielu państw, między innymi prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, prezydent Libanu Michel Aoun, a także koordynator pomocy ze strony ONZ Mark Lowcock i przedstawiciele Banku Światowego, Czerwonego Krzyża, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Unii Europejskiej oraz Ligi Państw Arabskich.

Emmanuel Macron podczas konferencji wezwał społeczność międzynarodową do udzielenia Libanowi szybkiej pomocy.

Czytaj więcej:

- Obecnie celem jest szybkie i skuteczne działanie w celu skoordynowania naszej pomocy w terenie, aby najskuteczniej dotarła ona do Libańczyków - mówił otwierając telekonferencję prezydent Francji.

Beirut 1200.jpg
Dr Fyderek: Liban kluczowy dla bezpieczeństwa Europy

Zniszczone miasto

Do wybuchu doprowadziło składowanie w porcie bez żadnych zabezpieczeń prawie trzech tysięcy ton azotanów. Zginęło co najmniej 158 osób, a rannych zostało około 6000.

Uszkodzona lub zniszczona została połowa budynków w mieście, a straty w całym stołecznym regionie szacowane są na 10 do 15 miliardów dolarów. Wybuch zniszczył między innymi elewator zbożowy.

fc

Czytaj także

Policja strzelała do tłumu w Bejrucie. Wojsko odbiło budynek ministerstwa, "kwaterę główną rewolucji"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 22:15
Grupa protestujących pod przywództwem emerytowanych oficerów libańskiej armii wdarła się w sobotę do ministerstwa spraw zagranicznych w Bejrucie i ogłosiła je "kwaterą główną rewolucji". Przejęcie budynku resortu było transmitowane w lokalnej telewizji. Policja potwierdziła również użycie ostrej amunicji wobec protestujących. Późnym wieczorem wojsko odbiło siedzibę MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sytuacja w kraju jest napięta". Prof. Jelonek o tragicznym wybuchu w Bejrucie

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 10:37
- Kiedy coś dzieje się w Libanie, mają oni tendencję do oskarżania swoich dwóch sąsiadów, Syrii i Izraela o wszystko złe. Ostatnie wydarzenia gospodarcze, w tym bankructwo gospodarki, doprowadziło do sytuacji bardzo poważnego stanu kryzysu, który trwa od ubiegłego roku - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Adam Jelonek, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UW.
rozwiń zwiń