more_horiz
Wiadomości

Szef litewskiego MSZ: Swiatłana Cichanouska przebywa na Litwie. "Jest bezpieczna"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 08:38
Swiatłana Cichanouska jest bezpieczna, przebywa na Litwie - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius. Wcześniej szef litewskiej dyplomacji informował, że nie może nawiązać z nią kontaktu.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana Cichanouska Foto: shutterstock/Vera Eremova
Posłuchaj
00:31 zall.mp3 MSZ Litwy: S. Cichanouska przebywa na Litwie - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

- Próbowałem do niej dotrzeć przez kilka godzin. Jednak miejsca jej pobytu nie znają nawet jej sztabowcy. Niepokoję się o jej bezpieczeństwo - pisał kilka godzin temu w mediach społecznościowych Linas Linkeviczius. Dziś rano szef litewskiej dyplomacji zakomunikował, że rywalka Alaksandra Łukaszenki jest bezpieczna i obecnie przebywa na Litwie.


Wczoraj minister Linkeviczius komentował, że wybory prezydenckie na Białorusi nie były uczciwe, a tamtejsze społeczeństwo obywatelskie pokazało gotowość do zmian. Z kolei prezydent Litwy Gitanas Nauseda poparł inicjatywę premiera Polski, Mateusza Morawieckiego, dotyczącą zwołania nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej poświęconego sytuacji na Białorusi. Wczoraj wieczorem w Wilnie odbyła się też akcja solidarności z protestującymi Białorusinami.

1200.jpg
Zamieszki na Białorusi, wojsko na ulicach Mińska. Jest ofiara śmiertelna

Białoruska opozycja protestuje

Centralna Komisja Wyborcza Białorusi poinformowała, że według nieoficjalnych danych urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka uzyskał ponad 80 procent głosów, a Swiatłana Cichanouska - prawie 10 procent. Opozycja uważa, że wyniki zostały sfałszowane. Od niedzieli w Mińsku i innych miastach Białorusi dochodzi do starć zwolenników opozycyjnej kandydatki z siłami milicyjnego OMON-u. Sama kandydatka nie brała udziału w protestach. Wcześniej złożyła protest do białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej, w którym zażądała ponownego przeliczenia głosów w wyborach.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem