Pomnik bolszewików w Ossowie. To „nowa wartość”

2010-08-14, 09:00

Pomnik bolszewików w Ossowie. To „nowa wartość”
Kwatera żołnierzy poległych pod Radzyminem w 1920 na cmentarzu.Foto: fot. Wikipedia

W uroczystości udział weźmie ambasador Rosji.

W niedzielę w Ossowie, w miejscu gdzie w 2008 r. odkryto mogiłę 22 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1920 roku, zostanie odsłonięty pomnik symbolicznie upamiętniający miejsce ich pochówku - poinformował PAP szef ROPWiM Andrzej Kunert.

Jak podkreślił, będzie to upamiętnienie 22 żołnierzy, którzy polegli "oczywiście w walce z nami, byli naszymi wrogami i agresorami, ale jednak żołnierzami". "A zgodnie z obowiązującą Radę ustawą i obyczajami polskimi, każdemu żołnierzowi należy się pochówek wojenny" - zaznaczył Kunert.

Odsłonięcia pomnika ma dokonać Andrzej Kunertz towarzyszeniem wojskowej asysty. "W uroczystości udział weźmie także nowy ambasador Rosji, przedstawiciele władz miejscowych, wojewody mazowieckiego i Sejmu. Od początku zainteresowanie tym przedsięwzięciem wykazywał także pan prezydent, który poparł pomysł i parku historycznego, i pomnika. Początkowo uroczystość miała mieć miejsce w sobotę, ale w związku z dużą liczbę uroczystości rocznicowych przenieśliśmy ją na niedzielę" - dodał Kunert.

Komorowski chciał tego pomnika

O planowanej uroczystości napisał w piątek rosyjski dziennik "Wriemia Nowostiej". Określając ją jako "ważne wydarzenie", rosyjska gazeta zaznacza, że prezydent Bronisław Komorowski dwa lata temu, będąc marszałkiem Sejmu, poparł inicjatywę budowy pomnika. "Szacunek dla żołnierzy leży w polskiej tradycji. Warto pokazać Rosjanom, że tak samo odnosimy się do ich poległych. Byłoby to dobrym gestem w stosunkach polsko-rosyjskich" - cytuje "Wriemia Nowostiej" ówczesną wypowiedź Komorowskiego.

List z prośbą

Portal www.netkonkret.pl  - „Gazeta Opinii Mieszkańców Powiatu Wołomińskiego” – opublikował pismo skierowane jest do Jerzego Mikulskiego, burmistrza Wołomina, podpisane przez dr hab. Andrzeja Kunerta, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

W piśmie czytamy, że aby nadać „nowej wartości" obchodom rocznicowym Bitwy Warszawskiej najwyższe władzy państwowe planują zaprosić przedstawicieli strony rosyjskiej. Tym samym Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwróciła się do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z prośbą o przygotowanie „odpowiedniego obiektu, przy którym delegacje rządowe polska i rosyjska mogłyby wspólnie oddać hołd ofiarom okrutnej wojny rozpętanej przez reżim bolszewicki”.

Polecane

Wróć do strony głównej