more_horiz
Wiadomości

Maria Przełomiec: Rosja może doprowadzić do kolejnych wyborów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 12:15
- Niewykluczone, że Rosja spróbuje się wmieszać w ten sposób, by doprowadzić do kolejnych wyborów, ale wystawić w nich swojego kandydata (…) To może być sposób, w jaki Kreml zamierza podporządkować sobie Białoruś. Może zaprotestują takie państwa jak Polska czy państwa bałtyckie, natomiast Zachód będzie szczęśliwy takim zwycięstwem demokracji - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Przełomiec (TVP).
Na Białorusi trwają protesty po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich. Mińsk, Białoruś 13.08.2020
Na Białorusi trwają protesty po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydenckich. Mińsk, Białoruś 13.08.2020 Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Na Białorusi trzeci dzień trwają protesty po wyborach prezydenckich. Białorusini demonstrują swoje niezadowolenie z faktu, że ich zwycięzcą został ogłoszony obecny prezydent, Alaksandr Łukaszenka.

Bialorus protesty pap 1200.jpg
Andżelika Borys o sytuacji na Białorusi: niezadowolenie ogarnia cały kraj, ludzie mają dosyć tego systemu

Maria Przełomiec zwracała uwagę, że kolejny, piaty dzień protestów przebiegał zdecydowanie spokojniej. - Reakcja milicji białoruskiej był inna, nie było brutalnych zatrzymań, czy bicia, tak jak to miało miejsce poprzednio. Władze zrozumiały, że brutalna siła użyta wobec protestujących wywołuje dokładnie odwrotną reakcję od oczekiwanej, budzi jeszcze większy gniew i determinacje tych, którzy wychodzą na ulicę - stwierdziła.

Posłuchaj
11:13 _PR24_AAC 2020_08_14-11-17-34.mp3 14.08.2020 Maria Przełomiec (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Wg niezależnych źródeł protesty odbyły się już w ponad pięćdziesięciu miejscowościach. - Warto podkreślić, że manifestacje od początku miały miejsce nie tylko w Mińsku, ale i mniejszych miastach. To zauważali wszyscy komentatorzy, jako coś nowego w sytuacji na Białorusi. Strajki, zaczęły się także w zakładach przemysłowych, także tych dopieszczanych przez Łukaszenkę, uważanych za tzw. perły w koronie. To był dla Łukaszenki kubeł zimnej wody, zawsze odwoływał się do tych ludzi - dodała dziennikarka.

Jak podkreślała Maria Przełomiec, Rosja już zaczęła reagować na sytuację na Białorusi. - Putin jako jeden z pierwszych złożył gratulacje prezydentowi Białorusi. Jednak reakcja rosyjska jest jak na razie stosunkowo spokojna i stonowana - zauważyła, wyjaśniając, że Kreml może próbować kontrolować sytuację na Białoruś przez doprowadzenie do powtórnych wyborów, w których wystawi kandydata, na którego będzie miała wpływ.

W audycji wysłuchaliśmy także korespondencji Macieja jastrzębskiego.

Posłuchaj
04:29 _PR24_AAC 2020_08_14-11-13-04.mp3 14.08.2020 relacji Macieja Jastrzębskiego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także: 

Więcej w zapisie audycji.

*** 

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Maria Przełomiec,

Data emisji: 14.08.2020

Godzina emisji: 11.13

PR24/PAP/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem