X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie ma za wysokich kosztów niepodległości". Prof. Lewicki o umowie wojskowej z USA

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 21:05
- Zapraszamy naszych potencjalnych obrońców. Trudno oczekiwać, że będą ponosili tego koszty. Obecność wojsk USA w Polsce nie zwiększa bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych tylko Polski. Nie ma za wysokich kosztów w przypadku utrzymania niepodległości. Zagrożenie jest realne, szczególnie gdy Putin zainterweniuje w Mińsku - mówił w Polskim Radiu 24 Amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. 
Prof. Zbigniew Lewicki
Prof. Zbigniew LewickiFoto: PR24

W Warszawie, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo podpisali umowę o współpracy wojskowej. Na mocy umowy do Polski przyleci tysiąc amerykańskich żołnierzy. W Polsce będzie utworzone również wysunięte dowództwo V Korpusu Armii Lądowej Stanów Zjednoczonych. Na jego lokalizację wyznaczono Poznań.

Jan Parys 1200.jpg
"Czekaliśmy na to 30 lat". Jan Parys o umowie wojskowej z USA

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 zawarcie umowy należy również rozpatrywać w kontekście wydarzeń na Białorusi.  - To powinno przekonać wszystkich sceptyków, że możliwie duża obecność żołnierzy USA w Polsce jest jedynym gwarantem naszego bezpieczeństwa. Nie żyjemy w takim miejscu, że możemy odetchnąć z ulgą, bo wszystkie granice są bezpieczne. Od zachodu, południa i północy tak. Ale od wschodu mamy Białoruś, która być może stanie się częścią Rosji.  Zagrożenie jest realne. Jeżeli miałoby dojść do przesunięcia wojsk rosyjskich na zachód, to jesteśmy następni w kolejne - powiedział prof. Zbigniew Lewicki. 

Amerykanista tłumaczył, że nie należy podchodzić krytycznie do niektórych elementów umowy. - To czepianie się szczegółów w kontekście najważniejszego zagadnienia. Musimy być realistami, nie jesteśmy w stanie sami przeciwstawić się potędze Rosji, nie możemy też liczyć na to, że pomogą nam nasi zachodni sąsiedzi - dodał. 

Czytaj także:

Łącznie z grupą 4,5 tysięcy żołnierzy przysłanych przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, w Polsce będzie 5,5 tysiąca Amerykanów. Polska - podobnie jak inne państwa, które goszczą u siebie wojska amerykańskie - zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury. Szacunkowy koszt tych działań dla wojsk USA stale obecnych w Polsce wyniesie około 500 mln zł rocznie.

- Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie i prosimy o pomoc sojusznika, to musimy za to płacić. Dlaczego inne państwo miałoby płacić za nasze bezpieczeństwo? To także kwestia dumy narodowej i suwerenności. Zapraszamy naszych potencjalnych obrońców. Trudno oczekiwać, że będą ponosili tego koszty. Obecność wojsk USA w Polsce nie zwiększa bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych tylko Polski. Nie ma za wysokich kosztów w przypadku utrzymania niepodległości. Zagrożenie jest realne, szczególnie gdy Putin zainterweniuje w Mińsku - podkreślił ekspert. 

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił również, że zgodnie z powszechnie stosowaną polityką USA żołnierze Amerykańscy pozostają wyłączeni z obcych systemów sądowniczych. 


Posłuchaj
21:23 Lewicki.mp3 Prof. Zbigniew Lewicki o umowie wojskowej Polska - USA (Świat w powiększeniu)

 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: prof. Zbigniew Lewicki (Amerykanista)
Data emisji: 15.08.2020
Godzina emisji: 19.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trump: umowa o współpracy obronnej z Polską wzmocni NATO i Europę

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 18:30
- Podpisana w sobotę umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między USA a Polską zwiększy obecność wojsk amerykańskich w Polsce, wzmocni możliwości odstraszania NATO oraz bezpieczeństwo europejskie - oświadczył prezydent USA Donald Trump w komunikacie dostępnym na stronie Białego Domu. Podziękował też prezydentowi Dudzie i wszystkim Polakom. 
rozwiń zwiń