Polskie propozycje ws. Białorusi mają poparcie Grupy Wyszehradzkiej. Komentarze państw V4 po szczycie UE

- Grupa Wyszehradzka popiera polską propozycję, by UE wypracowała plan geostrategiczny, który będzie obejmować nie tylko kwestie praw człowieka, ale też aspekty wojskowe i gospodarcze - oznajmił premier Węgier Viktor Orban po środowym wideoszczycie UE w sprawie Białorusi.

2020-08-19, 17:23

Polskie propozycje ws. Białorusi mają poparcie Grupy Wyszehradzkiej. Komentarze państw V4 po szczycie UE
Konferencja państw V4 przed szczytem Rady Europejskiej . Foto: Twitter/PremierRP

"Premier Orban na temat Białorusi po wideoszczycie UE: V4 jednomyślnie popiera polską propozycję, że UE musi opracować rzeczywisty, kompleksowy plan geostrategiczny, który będzie odnosić się nie tylko do kwestii praw człowieka, ale też obejmować aspekty wojskowe i gospodarcze" - napisał na Twitterze rzecznik Orbana, Zoltan Kovacs.

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier: cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów na Białorusi

Inny rzecznik węgierskiego premiera, Bertalan Havasi powiedział agencji MTI, że Orban zaapelował na wideoszczycie, by w sytuacji, jaka powstała po kryzysie białoruskim UE przygotowała taki plan jak najszybciej.

Czytaj także:

Stanowisko Polski

- Stwierdziliśmy, że wybory na Białorusi powinny zostać powtórzone, że one nie mogą być uznane za wybory uczciwie przeprowadzone, wolne i demokratyczne - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zwołanym z inicjatywy Polski nadzwyczajnym szczycie UE ws. Białorusi.

REKLAMA

- Ten głos został bardzo mocno nie tylko wysłuchany, ale wzmocniony głosem wszystkich innych liderów Rady Europejskiej - mówił szef polskiego rządu.

- Także na wniosek Polski uzgodniliśmy zaangażowanie ponadnarodowych ciał, takich jak sprawdzone w takich sytuacjach OBWE, po to, żeby ewentualnie również wspierać proces demokratyzacji poprzez chociażby nadzór nad przygotowaniem kolejnych wyborów, jeżeli sytuacja w taki sposób się rozwinie - dodał Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że jest mocne poparcie, jeśli chodzi o sankcje wobec osób, które brały udział w bezpośrednich akcjach pacyfikacji demonstracji, w bicie manifestantów, osób z opozycji czy obywateli, którzy po prostu wyrażali sprzeciw.

Cel: stopniowa demokratyzacja Białorusi

- Nie chcemy natomiast, żeby społeczeństwo białoruskie ucierpiało w wyniku tych działań sankcyjnych. Chcemy dać do zrozumienia reżimowi Alaksandra Łukaszenki, że ten czas, kiedy można było nie słuchać głosu społecznego, poprzez ten mocny głos, który został wyrażony w ostatnich protestach, musi się skończyć jak najszybciej, że trzeba zasiąść do rozmów, że trzeba procesu negocjacji i dialogu, który - oby jak najszybciej - doprowadzi do stopniowej demokratyzacji sytuacji na Białorusi - oświadczył szef rządu.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_premier_TT.jpg
"UE powinna przedstawić ofertę gospodarczą". Apel premiera ws. sytuacji na Białorusi

Mateusz Morawiecki poinformował, że na zakończenie posiedzenia RE poprosił o dopisanie do konkluzji dodatkowego punktu dotyczącego wsparcia dla nienależnych mediów i organizacji pozarządowych, które prowadzą proces demokratyzacji.


jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej