X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Budżet 2021. Prof. Krysiak: Polska ma szansę zwiększyć eksport mimo pandemii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 17:21
- Biedniejsze gospodarstwa domowe na Zachodzie będą kupowały nasze produkty częściej, bo są one relatywnie tańsze, przy zachowaniu wysokiej jakości - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z SGH. - W tym nieszczęściu pandemicznym mamy szansę wypłynąć i wzmocnić naszą nogę eksportową - argumentował. 
Szacowana wartość eksportu Polski to 230,6 mld euro
Szacowana wartość eksportu Polski to 230,6 mld euroFoto: ODD ANDERSEN/AFP/East News

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2021. Prognozowane dochody budżetu państwa wyniosą 403 miliardy 700 milionów złotych, a limit wydatków to 486 miliardów złotych, co oznacza deficyt w wysokości 82 miliardów 300 milionów złotych.

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Mimo zmian w budżecie na 2021 rok kluczowe programy społeczne będą utrzymane

Silniejsza noga eksportowa

Gość Polskiego Radia 24 wyliczył, że deficyt sięgnie więc ok. 5 proc. PKB. Jednocześnie docenił pozostawienie w założeniach budżetowych takich programów społecznych jak 500+, czy 13. i 14. emerytura. Zwrócił uwagę na wzrost podstawowej stawki godzinowej i płacy minimalnej do 2800 netto zł w 2021 roku. Podkreślił też antycypowany wzrost eksportu. - Ciekawą rzeczą jest, że w sytuacji pandemii COVID-19 nasz eksport zaczyna przewyższać import - zauważył. 

Czytaj także: 

W ocenie gościa "Tematu dnia" przewaga eksportu jest istotna, bowiem "Europa Zachodnia zubożała na skutek pandemii COVID-19". - My w tej sytuacji zaczynamy mieć większe zamówienia na produkty i usługi podstawowego użytku. Biedniejsze gospodarstwa domowe na Zachodzie będą kupowały nasze produkty częściej, bo są one relatywnie tańsze, przy zachowaniu wysokiej jakości - argumentował. - W tym nieszczęściu pandemicznym mamy szansę wypłynąć i wzmocnić naszą nogę eksportową. To jeden z trzech ważnych filarów rozwoju gospodarczego obok inwestycji i popytu wewnętrznego - wskazał prof. Zbigniew Krysiak. 


Posłuchaj
13:24 Krysiak--PR24_MPLS 2020_08_27-15-44-07.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak: w projekcie budżetu 2021 cieszy szacowany wzrost eksportu ("Temat dnia"/ PR24

 

Ekonomista podkreślił, że nie wolno się cieszyć z tego, że ludzie na świecie cierpią. Jak mówił, powodem do radości są sprawne zarządzanie krajem i stabilność gospodarki. Ocenił, że dzięki temu "mamy umiejętność wychodzenia z kryzysu". Jednocześnie, zyskujemy w oczach inwestorów zagranicznych. - Zaczynają do nas przybywać w sytuacji epidemii. Dla inwestorów najważniejszą sprawą jest stabilność gospodarcza i umiejętność bycia najlepszym zarządzającym w otoczeniu kryzysowym - podkreślił ekspert. 

W rozmowie więcej komentarza do projektu budżetu Polski na 2021. Zachęcamy do jej wysłuchania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gość: prof. Zbigniew Krysiak (SGH)

Data emisji: 27.08.2020

Godzina emisji: 15.45


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Zuber: kolejny lockdown byłby groźny dla polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 16:48
- Gdyby doszło do kolejnego zamrożenia gospodarki, to perspektywy są bardzo złe. Oczywiście istotna byłaby skala tego zjawiska. W każdym razie nie można w nieskończoność pożyczać czy drukować pieniędzy. Mam nadzieję, że nie dojdzie do realizacji czarnego scenariusza - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Modzelewski: nie sprawdziły się pesymistyczne prognozy z początku pandemii

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 15:59
- Po stronie podatkowej wykonanie budżetu państwa za ostatnie półrocze jest na poziomie 43 proc. To oczywiście gorzej, niż bywało w poprzednich latach, ale w warunkach obecnych to jednak bardzo dobrze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, komentując sytuację gospodarczą w Polsce w czasie pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roszkowski o gospodarczych skutkach pandemii: mieliśmy dużo większą "poduszkę" niż inni

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 10:15
- Pod względem gospodarczym, jak do tej pory, poradziliśmy sobie z kryzysem nie najgorzej, gdyż polska gospodarka była w dobrej sytuacji, jej rozwój był jednym z najwyższych w Europie, posiadaliśmy także zrównoważony budżet - powiedział Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń