Krótsza kwarantanna i brak testów na COVID-19. Zmiana przepisów dla podróżujących do Polski

Kwarantanna dla podróżujących do Polski skrócona zostanie do 10 dni. Nie będzie też konieczności wykonywania testu na wykrycie SARS-CoV-2 – wynika z projektu zmiany rozporządzenia Rady Ministrów, opublikowanego w piątek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

2020-08-28, 14:20

Krótsza kwarantanna i brak testów na COVID-19. Zmiana przepisów dla podróżujących do Polski

"Projektowane rozporządzenie dokonuje zmian w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w zakresie skrócenia do 10 dni czasu trwania obowiązkowej kwarantanny przez osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz odstąpienia od konieczności wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2" – napisano w ocenie skutków regulacji.

Powiązany Artykuł

koronawirus test COVID-19 pap 1200.jpg
"Pandemia będzie trwała jeszcze dość długo". Prof. Religa o koronawirusie

Decyzja o skróceniu kwarantanny – jak wynika z uzasadnienia – oparta jest na "doświadczeniach międzynarodowych oraz dostępnej wiedzy naukowej, której przeglądu dokonał zespół do spraw opracowania strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19 przy ministrze zdrowia".

Czytaj więcej:

"Takie rozwiązanie pozwoli na szybszy powrót osób poddanych kwarantannie do regularnego życia społecznego, zawodowego i rodzinnego, przy praktycznie niezmiennym ryzyku transmisji wirusa" – zaznaczono.

REKLAMA

"Ochrona osób szczególnie podatnych na ciężki przebieg choroby"

Jednocześnie w znowelizowanych przepisach założono, że warunkiem przyjęcia do zakładu opiekuńczo-leczniczego, pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum i do domu pomocy społecznej będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed wyznaczonym terminem przyjęcia.

"Proponowana regulacja ma na celu ochronę osób szczególnie podatnych na ciężki przebieg choroby z uwagi na stan zdrowia oraz choroby charakterystyczne i współistniejące u osób w podeszłym wieku lub niesamodzielnych" – uzasadniono zmianę przepisu w tej kwestii.

Projekt ma charakter pilny, dlatego na konsultacje i opiniowanie przeznaczono 3 dni. Termin upływa 31 sierpnia. Przepisy mają zacząć obowiązywać po 14 dniach od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej