X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Absurd, szaleństwo, groteska". Publicyści o doniesieniu MPWiK do prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 10:21
- Teoria wydaje mi się absurdalna, rozumiem co stało za jej ideą - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog Paweł Krulikowski, odnosząc się do podejrzeń o dokonanie na oczyszczalnię "Czajka" ataku terrorystycznego. W "Debacie poranka" udział wzięli także Jacek Łęski (TVP) i publicysta Miłosz Lodowski.
Nieczystości spływające bezpośrednio do Wisły po kolejnej awarii infrastruktury oczyszczalni Czajka w Warszawie
Nieczystości spływające bezpośrednio do Wisły po kolejnej awarii infrastruktury oczyszczalni "Czajka" w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga w Warszawie wpłynęło zawiadomienie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. W zawiadomieniu tym MPWiK wskazało, że awaria układu przesyłowego transmitującego ścieki z Warszawy lewobrzeżnej do oczyszczalni ścieków "Czajka", mogła być wynikiem sabotażu lub działania o charakterze terrorystycznym.

Posłuchaj
23:01 [PR24]PR24 (mp3) 2 wrzesień 2020 08_35_57.mp3 Sabotaż lub atak terrorystyczny w oczyszczalni "Czajka"? ("Debata poranka")

- Jeśli MPWiK napisało w zawiadomieniu do prokuratury, że podejrzewają akt terrorystyczny, to to jest szaleństwo - powiedział Jacek Łęski z TVP. - Podejrzewam, że jest to zwykły, prosty manewr, mający odwrócić uwagę od ich niekompetencji i zaniedbań i przerzucić winę na rzekomych terrorystów. To naprawdę jest groteskowe - dodał.

Awaria Czajka 1200 PAP.jpg
Awaria oczyszczalni "Czajka". Policja weszła do warszawskiego ratusza i MPWiK

Jego zdaniem można się zastanawiać, czy w kategorii sabotażu nie należy rozpatrywać działań urzędników warszawskiego ratusza.

Jak podkreślił, na pewno wymaga wyjaśnienia, dlaczego rurociąg po kosztownej naprawie znów uległ awarii po tak krótkim czasie.

Uniknięcie odpowiedzialności

Miłosz Lodowski zauważył, że  oczyszczalnie ścieków znajdują się na liście infrastruktury krytycznej i mogą być celem ataku. Wątpił jednak, by doszło do niego w tym przypadku.

czajka zrzut papa 1200 .jpg
Zrzut ścieków do Wisły w związku z awarią "Czajki". Pomorski sanepid zapowiada kontrole wody

- To może być wygodny wytrych do tego, żeby szukać szansy na uniknięcie odpowiedzialności za zaniedbania, za brak należytej troski i po prostu za brak profesjonalizmu - ocenił. - Jeśli jakikolwiek sabotaż tutaj nastąpił, to to był sabotaż w postaci źle wykonanej roboty inżynierskiej i złego nadzoru - dodał publicysta.

Jak mówił, prawdopodobnie od samego początku elementy odprowadzające ścieki nie były wykonane w sposób należyty.

Jeszcze większa burza 

- Mam poczucie, że w pewnym momencie, ktoś w zarządzie MPWiK - całkowicie PR-owo - stwierdził, że to będzie dobry pomysł, żeby takie doniesienie złożyć - skomentował sytuację Paweł Krulikowski. Jak zauważył, wywołało to jeszcze większą burzę medialną.

Jego zdaniem wskazywanie na działania terrorystyczne jest absurdalne, a ewentualny sabotaż uderzałby raczej w Rafała Trzaskowskiego niż w struktury państwa. 

Teoria wydaje mi się absurdalna, rozumiem, co stało za jej ideą. Chciano odciągnąć uwagę od tego, że coś zostało spartaczone, źle zrealizowane po ubiegłorocznej awarii - podsumował.

W audycji poruszono też temat przebudowy Platformy Obywatelskiej, partii Pawła Kukiza oraz rekonstrukcji rządu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja: "Debata poranka"

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Jacek Łęski (TVP), Miłosz Lodowski (publicysta), Paweł Krulikowski (politolog)

Data emisji: 02.09.2020

Godzina emisji: 08.35

fc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Woś: w sprawie "Czajki" Greenpeace nie protestuje z potrzeby serca

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 07:47
- Jestem przekonany, że akurat tym razem zabrali głos nie z potrzeby serca, ale dlatego, że przez cały rok przypominaliśmy im, że w sprawie "Czajki" była z ich strony cisza - powiedział w Polskim Radiu 24 minister środowiska Michał Woś o proteście aktywistów Greenpeace na Wiśle. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Magistrat chce uciec od odpowiedzialności". Senator Koc o awarii w oczyszczalni "Czajka"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 09:13
- Wydaje się, że magistrat chce uciec od odpowiedzialności za tę nieudaną inwestycję, jaką jest oczyszczalnia ścieków "Czajka" - mówiła w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Senatu Maria Koc (PiS). Gościem audycji "Dwie strony" był także poseł PSL Czesław Siekierski.
rozwiń zwiń