Abp Skworc o powstaniu Solidarności: przypomniała, że człowiek to istota mająca prawo mieć prawa
Msza była jednym z punktów regionalnych obchodów 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność". Wziął w nich udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz sygnatariusze porozumienia jastrzębskiego i porozumienia katowickiego, które były dopełnieniem porozumień zawartych w sierpniu 1980 r. między ówczesną władzą a strajkującymi robotnikami.
2020-09-03, 12:50
- Wypłyńcie na głębię intencji i treści podpisanych 40 lat temu porozumień. Działajcie w mocy Bożego Ducha. Umacniajcie rozumne prawa, strzeżcie i promujcie wartości - apelował hierarcha podczas mszy w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla.
Powiązany Artykuł
Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny
"Rozdygotane emocjami dni"
Nawiązując w homilii do wydarzeń sprzed 40 lat, abp Skworc mówił, że wiele osób pamięta te "rozdygotane emocjami dni". - Były one szczególnie niespokojne w Jastrzębiu – w mieście zbudowanym na węglu i dla węgla. Mieszkańcy Górnego Śląska i Jastrzębia zadawali sobie wtedy, kiedy nic nie było pewne, pytanie: zwycięży dialog i porozumienie czy wariant przemocy stosowanej wobec robotników i całego społeczeństwa w roku 1956, 1970 i 1976 - powiedział hierarcha.
- Wierzymy, że w pamiętne dni roku 1980 działały nie tylko ludzkie siły, działał w ludziach ten, którego przywołał nad Polską rok wcześniej papież z rodu Polaków, Jan Paweł Wielki wołający na placu Zwycięstwa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi" - dodał.
Abp Skworc przypomniał słowa francuskiego socjologa, który mówił, że "Solidarność wyróżniała kluczowa cecha - nie mówiła językiem interesów, lecz językiem praw. Mówiła w imieniu ludzi, którzy odkrywali, że są istotami mającymi prawo mieć prawa, gotowymi do podjęcia odpowiedzialności za siebie i za swój los".
REKLAMA
- Solidarność przypomniała, że człowiek to istota mająca prawo mieć prawa - powiedział metropolita, przypominając postulaty wypracowane w porozumieniu jastrzębskim.
"Przyszłość budowana na wartościach"
Hierarcha przypomniał, że historyczna tablice i dokumenty z postulatami protestujących przed 40 laty zawierają również katalog praw i wartości. - Wiele z nich może być chronionych i zagwarantowanych tylko wtedy, gdy będą one wpisane w sferę wspólnych dóbr, gdy służyć będą całej wspólnocie, a nie tylko poszczególnym jej członkom – zaznaczył.
- "Zwiększyła polską podmiotowość". Dr Żukowski o znaczeniu Solidarności dla niepodległości kraju
- "To był fantastyczny czas". Andrzej Kołodziej o porozumieniach sierpniowych
- Premier: w sierpniu 1980 r. zwyciężyła mądrość i solidarność Polaków
Abp Skworc podkreślał, że przyszłość Polski i Górnego Śląska powinna być budowana na wartościach takich jak rodzina, a także wolne od pracy niedziele, co – w jego opinii – powinno być zagwarantowane w konstytucji.
REKLAMA
- O prawo do niedzielnego odpoczynku zmagali się strajkujący robotnicy Wybrzeża i Górnego Śląska. Sprawa ta powraca akurat w 40. rocznicę podpisania jastrzębskich porozumień. Tym bardziej więc nie można się godzić na ustępstwa w sprawie niedzieli, nie można się godzić na niszczenie tkanki społecznej poprzez pozbawiania jej tego spoiwa, jakim jest wspólne przeżywanie czasu wolnego i świętowanie niedzieli w rodzinach i przez całe społeczeństwo. To element naszej kulturowej tożsamości - przekonywał hierarcha.
"Na węglu i dla węgla"
Zaapelował też, by dziś, kiedy wspominane są wydarzenia sprzed 40 lat, modlić się także w intencji rozwiązania współczesnych problemów branży górniczej. - Ponawiamy tę intencję, pamiętając, że aktualne jest zapisane 40 lat temu wezwanie do racjonalnej gospodarki złożami węgla, co dzisiaj oznacza proces restrukturyzacji, który powinien być związany z równoległym, a nawet poprzedzającym procesem inwestycji, co dotyczy przede wszystkim miast górnośląskiej metropolii, zbudowanych na węglu i dla węgla - powiedział.
Powiązany Artykuł
"Dały początek zmianom politycznym". Papież do Polaków o 40-leciu Porozumień Sierpniowych
- Nie zawsze o tym pamiętano, o czym możemy się naocznie przekonać. Tam, gdzie umiera kopalnia – matka żywicielka pokoleń, pozostaje niszcząca pustka i dochodzi do destrukcji infrastruktury i człowieka. Dlatego potrzeba dialogu, wytrwałej cierpliwości i solidarnej tarczy, aby w bliskiej i dalekiej perspektywie – zachowując społeczny pokój - rozwiązywać nabrzmiałe problemy górniczej branży, której los wydaje się być przesądzony - wskazał.
Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się rano przy kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie delegacje Komisji Krajowej "S" oraz regionalnych i lokalnych struktur związku złożyły kwiaty przy pomniku porozumienia jastrzębskiego na placu im. Tadeusza Jedynaka – jednego z sygnatariuszy Porozumienia.
REKLAMA
Po mszy w katedrze uczestnicy obchodów przejadą do Zabrza, gdzie po południu w Hali Widowiskowo-Sportowej "Pogoń" rozpocznie się uroczysta Nadzwyczajna Sesja Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność".
kb
REKLAMA