X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Opcja zatrzymania Nord Streamu 2 musi być na stole". Niemiecki europoseł chce wzmocnić naciski na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 15:21
Groźba zatrzymania projektu Nord Stream 2 musi być na stole, aby zwiększyć presję na Rosję i powstrzymać ją od ingerowania na Białorusi - uważa szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim, niemiecki europoseł CSU Manfred Weber.
Budowa Nord Stream 2
Budowa Nord Stream 2Foto: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Deputowany Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii, czyli siostrzanej partii CDU Angeli Merkel, jest kolejnym wysoko postawionym politykiem, który po próbie zabójstwa przez otrucie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, nawołuje do zastanowienia się nad realizacją Nord Streamu 2.

shutterstock nord stream 2 1200.jpg
"Robienie interesów z Rosją to zbrodnia". Premier o budowie Nord Streamu 2

"Zachowanie Rosji jest agresywne"

- Zachowanie Rosji, trwające ataki przeciwko opozycji demokratycznej, prowokacje wobec sąsiadów, próby wpływu na wyniki referendum brexitowego, referendum w Katalonii, ataki na system (IT) Bundestagu, kryzys ukraiński, wszystko to pokazuje, że nie ma wątpliwości co do agresywnej postawy tego kraju - powiedział w piątek Manfred Weber grupie dziennikarzy w Brukseli.

Czytaj również:

W Niemczech rośnie presja na Angelę Merkel w sprawie zaniechania projektu Nord Stream 2. Powodem jest potwierdzenie przez rząd Niemiec, że Aleksieja Nawalnego, jednego z liderów opozycji antykremlowskiej, próbowano zabić.

- Przypadek Nawalnego pokazuje po raz kolejny Europie, że mamy do czynienia z agresywnym zachowaniem Rosji. Dlatego biorąc pod uwagę sytuację na Białorusi, najwyższy czas, by zwiększyć presję. Dla mnie oznacza to, że opcja zatrzymania Nord Streamu 2 musi być na stole - zaznaczył szef frakcji EPL w europarlamencie.

NS2 jako narzędzie wywierania presji?

Jego zdaniem gazociąg można wykorzystać jako narzędzie wywierania presji na Rosję, by ta nie pomagała reżimowi w Mińsku. Zwrócił uwagę, że cały system władzy stworzony przez prezydenta Władimira Putina opiera się o pieniądze z surowców, zwłaszcza ze sprzedaży gazu.

nord stream free 1200.jpg
"Pewnego rodzaju przełom". Cezary Gmyz o niemieckich propozycjach zatrzymania budowy Nord Streamu II

- Wszystkie opcje muszą być na stole. Jeśli opozycja na Białorusi będzie pod presją ze strony Rosji, wówczas musimy mieć możliwość zwiększenia sankcji - zaznaczył Weber.

Polityk opowiedział się też za tym, by na unijnej liście osób objętych restrykcjami w związku z fałszerstwami wyborczymi i represjami na Białorusi znalazł się prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka.

Zobacz także:

- Nasze stanowisko jest jasne, musimy mieć tak szybko, jak to możliwe, listę sankcyjną. W więzieniach siedzi 9 tys. osób, było wiele doniesień o torturach, o bardzo, bardzo niepokojących wydarzeniach. Z tego powodu potrzebujemy listy i dla nas jest oczywiste, że musi być na niej Łukaszenka. Lista bez niego byłaby nie do pomyślenia - ocenił Weber.

Prace UE nad sankcjami

Prace nad sankcjami wobec osób odpowiedzialnych za represje wymierzone w pokojowych demonstrantów i fałszerstwa wyborcze na Białorusi trwają od połowy sierpnia. Od tego czasu przedstawiciele państw członkowskich UE mieli kilkakrotnie okazję, by rozmawiać o tym, kto powinien być objęty restrykcjami.

nord stream 2 free 1200.jpg
Rośnie krytyka wobec Nord Streamu 2. USA, Niemcy i Francja są przeciwne projektowi

Z nieoficjalnych informacji dyplomatycznych wynika, że większość państw członkowskich jest przeciwko sankcjom wobec Łukaszenki, argumentując to koniecznością utrzymania kanałów łączności z przywódcą Białorusi. UE ma nadzieję, że uda się go skłonić do rozmów z przedstawicielami opozycji.

Gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., ale od grudnia 2019 roku nie prowadzi się przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km, w tym 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich.

jmo

Czytaj także

Beata Płomecka: sankcje USA na Nord Stream II mogą zablokować ten projekt

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 13:19
- Amerykanie mogą zablokować ten projekt, bo sankcje są wymierzone w kluczowe punkty. Po pierwsze nie pozwolą ubezpieczyć tego projektu, a to będzie niezbędne do wydania zgody Danii na dokończenie gazociągu. Po drugie mogą uniemożliwić certyfikację Nord Stream II - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Nord Stream 2. USA po raz kolejny ostrzegają niemieckie firmy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 17:25
- Stany Zjednoczone zwiększają naciski na europejskie, w tym niemieckie firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2 - informuje gazeta "Welt am Sonntag", na którą powołuje się Deutsche Welle. Podczas telekonferencji członkowie amerykańskiej administracji mieli uświadomić przedstawicieli tych przedsiębiorstw, jakie konsekwencje mogą ich czekać, jeśli dalej będą współpracować przy budowie gazociągu.
rozwiń zwiń