X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wszystkie ważne rzeczy przegłosowano". Prezes Fundacji Viva o ochronie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 06:56
- Bardzo się cieszymy. To są lata pracy bardzo wielu organizacji i osób - powiedział Cezary Wyszyński, prezes fundacji Viva! Akcja Dla Zwierząt, komentując uchwaloną nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Jak dodał, wygląda na to, że wszystkie ważne rzeczy przegłosowano.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Georgy Golovin

W nocy z czwartku na piątek, przed godz. 1.00, Sejm uchwalił nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

sejm3 1200 pap.jpg
Posłowie za zmianami w ustawie o ochronie zwierząt. Projekt PiS przyjęty

- Widzieliśmy wiele cierpienia w tych wszystkich miejscach: w ubojniach rytualnych, na fermach futerkowych i w cyrkach - powiedział prezes Fundacji Viva Cezary Wyszyński. Jak podkreślił, nowela ustawy oznacza oszczędzenie cierpienia dziesiątkom milionów zwierząt. - Dla tych zwierząt sukces jest ogromny - zauważył, wymieniając, zwierzęta z uboju rytualnego, ferm futerkowych i cyrków.

"Ogromne cierpienie zwierząt"

Jeśli chodzi o kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, to jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

Zobacz także:

Pytany o tę kwestię Wyszyński przypomniał, że według wszystkich rzetelnych badań taki ubój powoduje ogromne cierpienie zwierząt. - Jest to znęcanie ze szczególnym okrucieństwem, tak to można określić. W pełni świadomemu zwierzęciu podrzyna się gardło. To zwierzę się wykrwawia i dusi się własną krwią oraz treścią żołądkową. To jest bardzo brutalne - wyjaśnił, dodając, że jest to metoda z czasów, kiedy wierzono, że zwierzę zabite w ten sposób, wykrwawia się, a mięso pozbawione jest krwi. - My wiemy dzisiaj, że to jest nieprawda. W mięsie z uboju rytualnego jest krew. Jest to zupełnie nieuzasadnione bestialstwo - ocenił.

zwierzeta_futerkowe_1200_shutterstock.jpg
"Wrażliwość na zwierzęta łączy wszystkich". Gosek o "Piątce dla zwierząt"

Rada ds. zwierząt

Zmiany zakładają też m.in. wykluczenie cyrków z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy. Nowe przepisy przewidują także utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej. W skład Rady mają wchodzić przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, lekarze weterynarii oraz hodowcy. Organ ma składać roczne sprawozdania na temat dobrostanu zwierząt.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

pg

Czytaj także

Budka: będziemy rozmawiać z posłami, którzy nie poparli ustawy ws. ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 03:10
Lider PO Borys Budka zapowiedział, że władze klubu KO będą rozmawiać z pięciorgiem posłów, którzy nie głosowali za uchwaleniem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Ocenił też jednocześnie, że prawdziwy problem ze swoim klubem ma szef PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kończymy ze zbijaniem majątków na okrucieństwie". Lewica o ustawie o ochronie zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 03:30
Lewica jako jedyny klub parlamentarny w całości głosowała za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt; cieszymy się, że udało się przegłosować tę ustawę - podkreślili posłowie klubu Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Winnicki: głosowanie ws. noweli o ochronie zwierząt pokazało, kto jest prawdziwą prawicą

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 05:50
- Głosowanie nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt pokazało, kto jest prawdziwą prawicą w Polsce - ocenił poseł Robert Winnicki (Konfederacja). Przekonywał, że po tym głosowaniu prezes PiS Jarosław Kaczyński "skończył się jako lider prawicy w Polsce".
rozwiń zwiń