more_horiz
Wiadomości

Prof. Krysiak: Polska musi wejść we współpracę gospodarczą z Indiami

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 16:21
- Polska musi wejść na platformę wymiany i współpracy gospodarczej w układzie globalnym, a tutaj Indie w tej chwili - po Chinach - są najszybciej rozwijającym się krajem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr.Foto: Marcos del Mazo Valentin/Shutterstock

Pomimo rekordowej dobowej liczby zakażeń w Polsce zwraca się uwagę na konieczność jak najszybszego wyjścia z kryzysu gospodarczego, w jakim znalazła się Polska i cały świat w bieżącym roku z powodu pandemii COVID-19. W Polskim Radiu 24 o kierunkach polskiej gospodarki, jakie należałoby obrać, mówił prof. Zbigniew Krysiak.

"Silny nacisk na Indie"

marek-zuber.jpg
Marek Zuber: kolejny lockdown byłby groźny dla polskiej gospodarki

Gość PR24 został zapytany o to, co Polska powinna uczynić w pierwszej kolejności w najbliższym czasie, żeby sprawnie wychodzić z kryzysu i racjonalnie kreować swoją gospodarkę.

- Tutaj silny nacisk na zabranie się wreszcie za współpracę z Indiami. To znaczy Polska musi wejść na platformę wymiany i współpracy gospodarczej w układzie globalnym, a tutaj Indie w tej chwili - po Chinach - są najszybciej rozwijającym się krajem. W Europie Zachodniej, można powiedzieć, ten potencjał jest ograniczony, już są wysycone te rynki. Tam jesteśmy, tam mamy określoną pozycję. Ale Indie są dużym potencjałem, takim wehikułem, przez który możemy wejść i rozwinąć tzw. nogę eksportową. Bo ta noga eksportowa w Polsce cały czas jest słaba i skupianie się tylko na Europie Zachodniej będzie w długiej perspektywie błędem - mówił prof. Zbigniew Krysiak.

Czytaj również:

- Kulturowo Indie są bardzo nam bliskie, mentalnie. To jest duża populacja. Wszyscy ekonomiści wiedzą, że dzisiaj rozwój gospodarczy i tempo rozwoju jest funkcją populacji. Ważna jest też współpraca i rozwój gospodarczy z Chinami, ale tam jest inaczej, znacznie trudniej - dodał.

Postulat utworzenia nowego resortu

Modzelewski 1200.jpg
Prof. Modzelewski: udało nam się uratować ekonomiczny potencjał firm

- Ja podjąłem taki projekt współpracy z branżami. Musimy się skupić w branżach i iść całymi branżami. Bo skala popytu tam jest taka, że jedna firma, która wchodzi we współpracę, nie jest wstanie działać efektywnie. Dlatego ja tutaj proponuję, wyszedłem już na wielu konferencjach z propozycją, utworzenia ministerstwa rozwoju gospodarczego, rozwoju polskiej gospodarki za granicą. To jest taki układ kompetencyjny, którego myśmy nie rozwijali - mówił prof. Krysiak w PR24.

- I takie ministerstwo rozwoju polskiej gospodarki za granicą w pierwszej kolejności musiałoby się skupiać na takich dużych obszarach, jak Indie. To jest moim zdaniem wyzwanie, które trzeba podjąć, żebyśmy nie zostali tylko w kręgu sąsiadów i Unii Europejskiej jeśli chodzi o wymianę handlową - podkreślił.

Posłuchaj
24:45 PR24_MPLS 2020_09_19-15-32-59_Zbigniew_Krysiak.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak o kierunkach gospodarczego rozwoju Polski ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, SGH)
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 15.33

PR24/jmo

Czytaj także

Prezes PTE o stanie gospodarki: w 2021 roku odbicie na poziomie kilku procent

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 10:30
- W przyszłym roku czeka nas wzrost gospodarczy, ale w przyszłości wygra ten kraj, który wykorzysta nowoczesne technologie w tym sztuczną inteligencję - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy stanąć na rzęsach". Marek Zuber o zarządzaniu kryzysem w gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 15:38
- Patrząc na wypowiedzi przedstawicieli medycznych ze świata i niektórych polityków, tak naprawdę nigdy nie mieliśmy wycofania pandemii. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wyłączenie pewnych obszarów gospodarki lub poszczególnych branż, tych najbardziej zagrożonych - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem