"Będzie specjalne posiedzenie". Wiemy, kiedy Senat zajmie się ustawą o ochronie zwierząt

2020-09-29, 10:25

"Będzie specjalne posiedzenie". Wiemy, kiedy Senat zajmie się ustawą o ochronie zwierząt
Marek Pęk (w środku). Foto: Piotr Molecki/East News

- Ustawą o ochronie zwierząt Senat zajmie się 13 października, na specjalnie zwołanym posiedzeniu - poinformował wicemarszałek Senatu Marek Pęk po wtorkowym posiedzeniu prezydium izby.

Ustawa ta na razie figuruje w porządku obrad rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Senatu. Wicemarszałek Marek Pęk (PiS) powiedział, że Prezydium Senatu zdecydowało, że ustawa będzie rozpatrywana na specjalnie zwołanym w tym celu posiedzeniu 13 października.

Powiązany Artykuł

spychalski duda pap 1200.jpg
"Prezydent oczekuje pogłębionej dyskusji". Spychalski o "piątce dla zwierząt"

W ubiegłym tygodniu senackie komisje - ustawodawcza oraz rolnictwa i rozwoju wsi - rozpatrywały uchwaloną przez Sejm 18 września nowelę ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS. Podczas posiedzenia komisji rolnictwa senatorowie PiS zapowiedzieli złożenie wielu poprawek dotyczących m.in. usunięcia zapisów ograniczających ubój rytualny. Senator Jan Maria Jackowski (PiS) wyraził ubolewanie, że "w Sejmie nie odbyła się poważna debata" na temat noweli. Wyraził nadzieję, że Senat w toku prac wypracuje taką formę tej ustawy, która będzie do przyjęcia.

Długą listę uwag i zastrzeżeń do noweli przygotowało Biuro Legislacyjnego Senatu.

Główne założenia ustawy

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej