X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Trzeba zadbać o wzmocnienie etosu nauczyciela". Przemysław Czarnek o szkolnictwie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 19:05
Kandydat na ministra edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że postawy niezgodne z polskim prawem, w tym podważające wartości chrześcijańskie, spotkają się z jego sprzeciwem.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: Sejm RP/Twitter

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że resorty edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego zostaną połączone, a na czele nowego ministerstwa stanie Przemysław Czarnek. Kandydat na ministra edukacji i nauki w latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody lubelskiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła, startując z listy PiS w okręgu lubelskim.

Czarnek 1200 pap.jpg
Premier przedstawił kandydatów na ministrów. Przybliżamy sylwetki Przemysława Czarnka i Grzegorza Pudy

Czarnek zapytany przez PAP o zadania, jakie będzie przed sobą stawiał jako minister, odpowiedział, że będzie o nich mówił dopiero po nominacji. - Trzeba poczekać na ostateczne powołanie w skład Rady Ministrów przez pana prezydenta – oświadczył.

Czytaj także:

Zapowiedział jednak, że będzie chciał zadbać o wzmocnienie etosu nauczyciela. - Polska ma wielkie bogactwo wspaniałych nauczycieli, których trzeba wzmacniać. Trzeba wzmocnić w polskim społeczeństwie przekonanie, że nauczyciele są niezwykle ważni w procesie wychowania młodych pokoleń, mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o przyszłość dzieci i młodzieży – zaznaczył.

"We wszystkich uniwersytetach drzemie ogromny potencjał"

- Jeśli chodzi o naukę, we wszystkich naszych uniwersytetach, wszystkich bez wyjątku i bez dzielenia na centralne i niecentralne, od Rzeszowa po Szczecin i od Białegostoku po Wrocław, drzemie ogromny potencjał, który będziemy powoli uwalniać – dodał.


Posłuchaj
00:18 10657933_2.mp3 Czarnek: musimy zadbać o wzmocnienie etosu pracy nauczyciela (IAR)

 

Zapytany, czy w związku ze swoimi wypowiedziami na temat LGBT będzie poruszał tę kwestię jako minister, Czarnek zauważył, że w preambule do Prawa oświatowego jest jednoznaczne sformułowanie, które wskazuje na konieczność respektowania wartości chrześcijańskich, które leżą u podstaw naszego społeczeństwa.

- Minister edukacji i nauki działa na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie działania niezgodne z Prawem oświatowym i prawem powszechnie obowiązującym w Polsce będą musiały spotkać się ze sprzeciwem. Minister edukacji i nauki nie jest od atakowania i wykluczania kogokolwiek w sposób generalny. Wręcz przeciwnie. Niemniej jednak, stojąc na gruncie przepisów prawa, ma obowiązek sprzeciwu wobec postaw, które z polskim prawem nie mają nic wspólnego. M.in. takie postawy znajdujemy u niektórych przedstawicieli ideologii LGBT, bo trzeba odróżnić ideologię LGBT od ludzi LGBT, ludzi o odmiennej orientacji seksualnej – podkreślił Czarnek.

"Ideologia LGBT"

Dodał, że w przestrzeni publicznej jego słowa są manipulowane i zawsze mówił o osobach LGBT i ideologii LGBT.

- W ideologii LGBT mamy założenia rewolucji społecznej, genderowskiej i rewolucji obyczajowej zmierzającej do oderwania sfery seksualnej człowieka od moralności i przekazywania coraz to młodszym pokoleniom, że jest to coś dobrego. To nie ma nic wspólnego z polskimi przepisami prawa i Prawem oświatowym. Tego typu postawy będą musiały spotkać się ze sprzeciwem w granicach przepisów prawa. Na tym polega praworządność – podkreślił.

Zaapelował do wszystkich o wyciszenie emocji i zadeklarował, że po nominacji na ministra będzie otwarty na dyskusję ze wszystkimi, którzy będą chcieli merytorycznej rozmowy.

Czarnek odniósł się też do kwestii pracy placówek oświatowych i szkół wyższych w warunkach epidemii. Jego zdaniem dotychczasowe procedury w dużej mierze sprawdziły się i są bardzo dobrym fundamentem do tego, by nauka w miarę możliwości odbywała się normalnie, ale z zachowaniem bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli i rodziców. - Co nie znaczy, że te procedury nie będą na bieżąco korygowane i uzupełniane – dodał.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katarzyna Niemiec: szkoła nie powinna tylko uczyć, ale także wychowywać

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 17:44
- Szkoła powinna kłaść akcent na ten wszechstronny rozwój, na rozwijanie pasji ucznia, na rozwijanie jego zainteresowań, poznawanie siebie, przede wszystkim na kształtowanie charakteru. Nie możemy się skupić tylko na dydaktyce - mówiła w Polskim Radiu 24 wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek we Wrocławiu s. Katarzyna Niemiec. Gośćmi PR24 byli także Joanna Gruszczyńska, pedagog specjalny i polonistka oraz dr Marek Pustowaruk, polonista.
rozwiń zwiń