more_horiz
Wiadomości

Prezes PTE: wzrost liczby zakażeń COVID-19 wymusi obszary lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 11:17
- Zamykanie gospodarek na pewno nie będzie takie, jak na początku pandemii. Narastająca liczba zachorowań na COVID-19 wymusi obszary lockdownu, co już się przejawia w zamykaniu połączeń komunikacyjnych do niektórych krajów, albo narzucaniu surowych zasad dotyczących kwarantanny - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, ekonomista, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Cryptographer/ Shutterstock

W piątek, drugi dzień z rzędu, odnotowano najwyższy dotąd dobowy przyrost zakażeń koronawirusem na całym świecie. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 350 766 zainfekowanych osób - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia.
Poprzedni, czwartkowy rekordowy przyrost zakażeń wyniósł 338 779 infekcji.

shutterstock warszawa centrum free 1200.jpg
Ekspert: ponowne głębokie spowolnienie gospodarcze raczej nam nie grozi

"To nie są dobre wiadomości dla świata"

Jak mówiła w Polskim Radiu prof. Elżbieta Mączyńska, prezes PTE, perspektywa światowego zamknięcia gospodarki, jak to miało miejsce wiosną b.r., byłaby problemem dla gospodarki. - W różnym stopniu, różne kraje reagują na nową sytuację. Z analiz wynika, że najlepiej radzą sobie Chiny, zaś Europa traktowana jest jako maruder - stosuje rozwiązania, niekoniecznie sprzyjające przyszłemu rozwojowi - wskazała gość "Tematu dnia"

- Europie zarzuca się, że zawieszenie przepisów upadłościowych i tolerancja na niską zdolność kredytową przedsiębiorstw powoduje, że mogą być utrzymywany przy życiu firmy-zombie, niegenerujące nadwyżek, które w normalnej sytuacji powinny upaść. Bankructwa przedsiębiorstw to narzędzie oczyszczania rynku z jednostek, której nie potrafią sprostać jego wymaganiom. Europie zarzuca się, że wprowadzane rozwiązania mogą prowadzić do utrzymywania firm, które już przed pandemią miały problem. To może obniżać zdolność gospodarki do sprawnego działania - oceniła. 

Czytaj także: 

Gość "Tematu dnia" wskazała, że "zamykanie gospodarek na pewno nie będzie takie, jak na początku pandemii". - Narastająca liczba zachorowań na COVID-19 wymusi obszary lockdownu. To się już przejawia w zamykaniu połączeń komunikacyjnych do niektórych krajów, albo narzucaniu surowych zasad dotyczących kwarantanny. To powoduje, że mobilność społeczna w skali światowej się bardzo zmniejsza, a wszyscy są zgodni, że zmniejszenie mobilności społecznej będzie wpływało negatywnie na kreatywność społeczną i postęp społeczny. To nie są dobre wiadomości dla świata - oceniła prof. Elżbieta Mączyńska. 


Posłuchaj
21:39 Maczynska PR24_MPLS 2020_10_11-10-05-47.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska o sytuacji makro- i mikroekonomicznej świata w czasie epidemii ("Temat dnia"/ PR24)

 

W rozmowie więcej o sytuacji gospodarczej Polski i świata w dobie pandemii. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyKrzysztof Grzybowski

Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)

Data emisji: 11.10.2020

Godz. emisji: 10.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem