Ks. prof. Waldemar Chrostowski: wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był absolutną niespodzianką

2020-10-17, 15:55

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był absolutną niespodzianką
Jan Paweł II, 8 grudnia 2004, Rzym.Foto: shutterstock.com

- Komuniści nie mieli powodów, by cieszyć się z wyboru Jana Pawła II, to naturalne, 16 października 1978 roku utopia świata komunistycznego zatrząsała się w posadach - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

16 października 1978 roku w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. 42 lata temu mało kto przypuszczał, że nowym papieżem zostanie Polak - metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła.

Powiązany Artykuł

EN_00909003_0034 JP II 1200x660.jpg
42 lata temu Karol Wojtyła został pierwszym papieżem Polakiem

Jak podkreślał ks. prof. Waldemar Chrostowski wybór Jana Pawła II miał wpływ nie tylko na Polskę i kraje bloku komunistycznego. - Dotyczyło to zwolenników komunizmu, których nie brakowało w Zachodniej Europie. Sam widziałem w tych krajach dużo manifestacji, które były dużo bardziej żywiołowe, niż to, co działo się w okresie PRL - zaznaczył.

- Komunizm był znacznie szerszym zjawiskiem, niż blok krajów sowieckich. Przyczyn wrogości wobec papieża trzeba szukać w różnych miejscach na świecie. Wątki śledztwa, które zostało podjęte po zamachu na Jana Pawła II prowadziły w bardzo różnych kierunkach. Ta intryga mogła mieć drugie i trzecie dno - zaznaczył gość audycji.

Posłuchaj

17.10.2020 ks. prof. Waldemar Chrostowski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 21:11
+
Dodaj do playlisty

"Ukazanie uniwersalności Kościoła"

Zdaniem prof. Waldemara Chrostowskiego jednym z największych dokonań pontyfikatu Jana Pawła II było ukazanie uniwersalności Kościoła. - Okazało się, że nie jest on tylko sprawą europejską, ludów i narodów które zostały wszczepione w chrześcijaństwo niemal dwa tysiące lat temu, i tych, które przez setki lat włączały się w te wspólnotę. Okazało się, ze chrześcijaństwo jest dosłownie wszędzie. Jan Paweł Kontynuował to, co podjął Paweł VI, podróże zagraniczne. To były spotkania z milionami ludzi, które ukazały wielka solidarność Kościoła, chrześcijan. Od czasu tego pontyfikatu mamy te świadomość powszechności - akcentował.

- To był papież, który promował wartości, oparte na ewangelii i tradycji Kościoła i chrześcijańskiej. Mógł dzięki temu wchodzić w rozmaite dialogi i ekumenizmy - dodał profesor Waldemar Chrostowski.

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gośćks. prof. Waldemar Chrostowski

Data emisji:17.10.2020

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej