Ks. prof. Waldemar Chrostowski: wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był absolutną niespodzianką
- Komuniści nie mieli powodów, by cieszyć się z wyboru Jana Pawła II, to naturalne, 16 października 1978 roku utopia świata komunistycznego zatrząsała się w posadach - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
2020-10-17, 15:55
16 października 1978 roku w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. 42 lata temu mało kto przypuszczał, że nowym papieżem zostanie Polak - metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła.
Powiązany Artykuł
42 lata temu Karol Wojtyła został pierwszym papieżem Polakiem
Jak podkreślał ks. prof. Waldemar Chrostowski wybór Jana Pawła II miał wpływ nie tylko na Polskę i kraje bloku komunistycznego. - Dotyczyło to zwolenników komunizmu, których nie brakowało w Zachodniej Europie. Sam widziałem w tych krajach dużo manifestacji, które były dużo bardziej żywiołowe, niż to, co działo się w okresie PRL - zaznaczył.
- Komunizm był znacznie szerszym zjawiskiem, niż blok krajów sowieckich. Przyczyn wrogości wobec papieża trzeba szukać w różnych miejscach na świecie. Wątki śledztwa, które zostało podjęte po zamachu na Jana Pawła II prowadziły w bardzo różnych kierunkach. Ta intryga mogła mieć drugie i trzecie dno - zaznaczył gość audycji.
Posłuchaj
"Ukazanie uniwersalności Kościoła"
Zdaniem prof. Waldemara Chrostowskiego jednym z największych dokonań pontyfikatu Jana Pawła II było ukazanie uniwersalności Kościoła. - Okazało się, że nie jest on tylko sprawą europejską, ludów i narodów które zostały wszczepione w chrześcijaństwo niemal dwa tysiące lat temu, i tych, które przez setki lat włączały się w te wspólnotę. Okazało się, ze chrześcijaństwo jest dosłownie wszędzie. Jan Paweł Kontynuował to, co podjął Paweł VI, podróże zagraniczne. To były spotkania z milionami ludzi, które ukazały wielka solidarność Kościoła, chrześcijan. Od czasu tego pontyfikatu mamy te świadomość powszechności - akcentował.
REKLAMA
- To był papież, który promował wartości, oparte na ewangelii i tradycji Kościoła i chrześcijańskiej. Mógł dzięki temu wchodzić w rozmaite dialogi i ekumenizmy - dodał profesor Waldemar Chrostowski.
- 42. rocznica wyboru Jana Pawła II. "Jego bliskość stanowiła niezwykłą moc"
- Jan Paweł II nigdy nie pogodził się z podziałem Europy. Abp Gądecki w rocznicę wyboru papieża
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: ks. prof. Waldemar Chrostowski
Data emisji:17.10.2020
Godzina emisji: 15.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA