"Sytuacja pandemii mobilizuje do troski o najuboższych". Światowy Dzień Misyjny

W przedostatnią niedzielę października obchodzony jest Światowy Dzień Misyjny. To dzień solidarności misyjnej w Kościele katolickim - modlitwy i wsparcia materialnego na potrzeby dzieł realizowanych na misjach w całym świecie. Organizacją pomocy zajmują się Papieskie Dzieła Misyjne. - To narzędzie w rękach Ojca Świętego i jego współpracownik w trosce o głoszenie Ewangelii - mówi portalowi PolskieRadio24.pl ks. dr. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

2020-10-18, 10:51

"Sytuacja pandemii mobilizuje do troski o najuboższych". Światowy Dzień Misyjny
Praca na misjach Misjonarzy Kombonianów.Foto: PDM w Polsce

- W wielu częściach świata na tzw. terytoriach misyjnych, działalność misyjna i ewangelizacyjna w wyniku pandemii koronawirusa została bardzo mocno przyhamowana, wstrzymana lub ograniczona - podkreśla dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Powiązany Artykuł

Madagaskar misje pomoc Afryka siostra dzieci 510px.jpg
Polscy misjonarze pomagają najbiedniejszym krajom świata walczyć z epidemią

Podaje przykład misji w Boliwii, gdzie kościoły są ciągle zamknięte, a jeżeli gdzieś zezwolono na sprawowanie nabożeństw liczbę wiernych ograniczono do minimum, nie funkcjonuje też katecheza przygotowująca do sakramentów. - Ta bieżąca sytuacja zmobilizowała wielu do tego, by zatroszczyć się o najuboższych - mówi duchowny.

Papieskie Dzieła Misyjne

- Nie możemy tego dnia redukować do duchowego i materialnego wsparcia misji - zaznacza ks. Atłas i przypomina, że Światowy Dzień Misyjny ma 5 podstawowych celów. - To modlitwa, aby Kościół się rozszerzał, aż po krańce świata, uwrażliwienie na misje zarówno kapłanów, jaki i świeckich, zaznajomienie wszystkich z realnymi potrzebami misji, przybliżenie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i jego zadań i wreszcie materialne wsparcie misji - wymienia.


Posłuchaj

O 94. Światowym Dniu Misyjnym z ks. dr. Tomaszem Atłasem, dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych, rozmawia Przemysław Goławski. 9:15
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Orędzie papieskie

Każdego roku, zaczynając od roku 1926, specjalne orędzie na Światowy Dzień Misyjny ogłasza Ojciec Święty. W swoim tegorocznym słowie papież Franciszek zwrócił uwagę na wpływ pandemii koronawirusa na realizowanie misji.

Czytaj także:

- W tym roku, naznaczonym cierpieniami i wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię Covid 19, to misyjne pielgrzymowanie całego Kościoła trwa nadal w świetle słowa, które znajdujemy w opisie powołania proroka Izajasza: "Oto ja, poślij mnie!". Jest to nieustannie nowa odpowiedź na pytanie Pana: "Kogo mam posłać?". To powołanie pochodzi z serca Boga, z Jego miłosierdzia, które rzuca wyzwanie zarówno Kościołowi, jak i ludzkości w obecnym kryzysie światowym - napisał Franciszek.

"Zwrócenie większej uwagi na nasz sposób odnoszenia się do innych"

Jak przypomina papież, w wyniku pandemii COVID-19, przez brak możliwości gromadzenia się jako wspólnota Kościoła w celu sprawowania Eucharystii, "znaleźliśmy się w sytuacji wielu wspólnot chrześcijańskich, które nie mogą uczestniczyć w Mszy św. w każdą niedzielę".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

epa08735308-1200.jpg
"Pandemia jest wyzwaniem dla misji Kościoła". Orędzie papieża na 94. Światowy Dzień Misyjny

- Zrozumienie tego, co Bóg nam mówi w tych czasach pandemii, staje się wyzwaniem także dla misji Kościoła. Choroba, cierpienie, strach i izolacja wzywają nas do zadawania sobie pytań. Ubóstwo osób umierających samotnie, tych, którzy są pozostawieni sami sobie, tracących pracę i płacę, tych, którzy nie mają domu i pożywienia, każe się nam zastanowić. Zmuszeni do dystansu fizycznego i do pozostawania w domu, jesteśmy zaproszeni do ponownego odkrycia, że potrzebujemy relacji społecznych, a także wspólnotowej relacji z Bogiem. Sytuacja ta, nie powiększając naszej nieufności i obojętności, powinna skłonić nas do zwrócenia większej uwagi na nasz sposób odnoszenia się do innych - zaznacza Ojciec Święty.

Pomysł francuskiej 20-latki

Duchowe i materialne zaplecze na potrzeby misji postanowiła stworzyć 220 lat temu Paulina Jaricot. - W maju Ojciec Święty zatwierdził cud przy wstawiennictwu Paulina Jaricot, co otworzyło drogę do jej beatyfikacji - zaznaczył ks. dr. Tomasz Atłas.

Czytaj także:

REKLAMA

- Ta młoda lyońska dziewczyna najpierw założyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary, wkrótce po tym Żywy Różaniec. Zachęcała do tego, aby modlitwą, drobnymi ofiarami pochodzącymi z wyrzeczeń, drobnymi, ale systematycznie przekazywanymi oraz poprzez przekazywanie prasy misyjnej - służyć misjom - wyjaśnił dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. 100 lat po powstaniu papież uznał, że Dzieło Rozkrzewiania Wiary stanie się dziełem papieskim. - Przyjął to dzieło jako narzędzie, którym on sam się posługuje w misji Kościoła - dodał.

Przemysław Goławski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej