Tusk komentuje szczepionkę na koronawirusa. Fogiel: wpis tak żałosny, że aż osłabia
"Jest szczepionka, ale niemiecka. Wynaleziona przez firmę tureckich emigrantów. Co teraz?" - napisał w poniedziałek na Twitterze szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel określił jego wpis jako "tak żałosny, że aż osłabia".
2020-11-09, 18:08
Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.
Powiązany Artykuł
"Szczepionka na COVID-19 skuteczna w 90 proc.". Koncern Pfizer przedstawił badania
"Trolling is a art". Fogiel komentuje tweet Tuska
Informacje te skomentował w poniedziałek Donald Tusk. "Jest szczepionka, ale niemiecka. Wynaleziona przez firmę tureckich emigrantów. Co teraz?" - napisał były premier na Twitterze.
Jego post skomentował zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. "Ten wpis szefa EPP o szczepionce jest tak żałosny, że aż osłabia. »Trolling is a art«, a Donald Tusk będzie zawsze tym gościem, który pierwszy w komentarzach napisze »*AN!« - napisał polityk Prawa i Sprawiedliwości.
- Kobiety czy mężczyźni? Sprawdź, kto częściej choruje na COVID-19 w Polsce
- Odwołane operacje w szpitalach na Ukrainie, masowe testy na Słowacji. COVID-19 na świecie
Szczepionka Pfizera
Powiązany Artykuł
Giełda reaguje na informacje o skutecznej szczepionce na COVID-19
Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw COVID-19 - informuje Reuters. Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA.
Koncern zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki, której dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Analogiczne umowy zawarto z Unią Europejską, Wielką Brytanią, Kanadą i Japonią.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obecnie w końcowej, trzeciej fazie badań klinicznych na całym świecie jest 10 projektów szczepionek, w tym szczepionka Moderny, kilka projektów chińskich oraz preparat przygotowywany przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki - informuje AFP. Pfizer i BioNTech jako pierwsi zdecydowali się na opublikowanie wyników badań.
Żadna szczepionka nie otrzymała jeszcze zgody na komercyjną dystrybucję na dużą skalę.
REKLAMA
jmo
REKLAMA