Paweł Borys: realna perspektywa szczepionki może zmienić scenariusz gospodarczy
"Realna perspektywa szczepionki może zmienić scenariusz gospodarczy z deflacyjnego na reflacyjny; stąd wzrost rentowności na długim końcu i wzrosty na giełdach" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych szef PFR Paweł Borys, komentując informacje dot. szczepionki przeciwko COVID-19.
2020-11-09, 18:50
Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.
Wytworzona szczepionka ma 90-procentową skuteczność
Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw COVID-19 - informuje Reuters.
Na informacje dot. szczepionki reagują giełdy – indeksy w Polsce, w USA i w Europie w górę
Na informację Pfizera pozytywnie zareagowała polska giełda. WIG20 rośnie o 4,8 proc. do 1.766 pkt. ok. godziny 16.44, WIG zwyżkuje o 3,5 proc. do 50.689 pkt., mWIG40 idzie w górę o 3,25 proc. do 3.626 pkt., a sWIG80 zyskuje 2,9 proc., notując poziom 14.306 pkt.
Powiązany Artykuł
Giełda reaguje na informacje o skutecznej szczepionce na COVID-19
Notowania w USA rosną, a Dow Jones i S&P 500 osiągnęły nowe rekordy w handlu śródsesyjnym po otwarciu notowań. Indeks S&P 500 rośnie o 3,2 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 4,44 proc., a Nasdaq Composite idzie w górę o 0,93 proc.
W Europie także spore zwyżki na giełdach. W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 4,7 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 5,69 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 7,93 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 5,49 proc. Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 4,06 proc.
REKLAMA
Zdaniem analityków Ebury "na początku tygodnia uwaga rynków koncentruje się na informacjach o 90-procentowej skuteczności szczepionki Pfizer/BioNtech". "Wzrost szans na szybsze i skuteczniejsze poradzenie sobie z pandemią wspiera nastroje, przekładając się na wzrosty cen aktywów ryzykownych i odwrót od safe haven" - napisali.
Akcje Pfizera zwyżkują ok. 7,5 proc.
Paweł Borys: szczepionka zmienia perspektywy gospodarcze
"Realna perspektywa szczepionki może zmienić scenariusz gospodarczy z deflacyjnego (dłuższego kryzysu), na reflacyjny (wzrostu PKB). Stąd wzrost rentowności na długim końcu i wzrosty na giełdach. Niemniej najbliższe miesiące jeszcze trudne. Teraz można powiedzieć - byle do wiosny!" - napisał na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Analitycy i ekonomiści też wiążą wzrosty na giełdach ze szczepionką
Także główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak, zauważa "euforię" na rynkach po informacji Pfizer, że ich szczepionka pozwala uniknąć zakażenia w 90 proc. przypadków.
"Indeksy akcyjne w Europie dodały 2-3 proc., kontrakty na indeksy akcyjne w USA w górę ok. 3 proc. EUR'PLN w dół do 4,46. Rentowności obligacji wyraźnie w górę na długim końcu" - napisał na Twitterze Bujak.
Według starszego ekonomisty ING Banku Śląskiego, Piotra Popławskiego, informacje o szczepionce "powinny pomagać giełdom i złotemu, ale niekoniecznie dolarowi".
Ważne, kiedy szczepionka zostanie wyprodukowana i zastosowana
- Zobaczymy jednak, co z tego wyniknie i ile finalnie się potwierdzi. W dłuższej perspektywie dla rynków ważne będzie to, jak szybko i ile dawek będzie mogło być wyprodukowanych i rozdystrybuowanych do populacji" - powiedział ekonomista ING Banku Śląskiego.
W opinii analityków XTB, informacja "o niemal gotowości jednej szczepionki prowadzi do bardzo ciekawej reakcji rynkowej".
REKLAMA
Najbardziej na giełdach zyskują branże dotknięte pandemią
"Można wskazać, że mamy do czynienia z powrotem do normalności. Zyskują przede wszystkim branże, które w największym stopniu były dotknięte pandemią. Warto zwrócić uwagę na sektor hotelarski czy lotniczy. Z drugiej strony tracą wygrane spółki w trakcie pandemii, czyli przede wszystkim spółki technologiczne oraz biotechnologiczne" - napisali w komentarzu analitycy.
Firma Pfizer spodziewa się, że w 3. tygodniu listopada otrzyma dane uzupełniające dot. bezpieczeństwa, co jest kluczowym wskaźnikiem wymaganym przez amerykańskie organy regulacyjne. Pfizer spodziewa się uzyskać szerokie zezwolenie na stosowanie szczepionki dla osób w wieku od 16 do 85 lat w Stanach Zjednoczonych.
- Na razie dostępnych jest kilka szczegółów dotyczących skuteczności szczepionki. Nie wiadomo np. czy szczepionka zapobiega ciężkiemu przebiegowi choroby, ponieważ żaden spośród uczestników, którzy dostali szczepionkę w tej rundzie badań, nie miał ciężkiego przypadku - powiedział William Gruber, starszy wiceprezes firmy Pfizer ds. badań klinicznych.
PAP, jk
REKLAMA