X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Poczucie wyższości". Jarosław Guzy o postawie Niemiec w sporze o praworządność

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 20:55
- Ambicją polskiego rządu, który powstał po 2015 r., jest wyjście z pułapu średniego stopnia rozwoju, a w pewnym sensie i na miarę możliwość nawet konkurowania z Niemcami - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Audio
  • 21.11.2020 Jarosław Guzy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

W poniedziałek Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

Janusz Kowalski 1200.jpg
Janusz Kowalski: dzisiaj to Polska broni głównych wartości UE

Na początku listopada wypracowane zostało między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

Jarosław Guzy przypominał, że Niemcy, od rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. gdy do wspólnoty przystąpiła Polska, stały się szczególnym beneficjentem tej sytuacji. - Francja nie zauważyła, z punktu widzenia polityki, rozwijania gospodarki, że istnieje nasza część Europy. Niemcy natomiast poradziły sobie tu fantastycznie, rozkręciły swoją gospodarkę, korzystając z korzystnej dla obu stron współpracy gospodarczej. Rola Polski jako partnera Niemiec jest szczególnie istotna - zauważył.

Posłuchaj
12:43 _PR24_AAC 2020_11_21-17-35-18.mp3 21.11.2020 Jarosław Guzy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Ekspert dodał, że można zauważyć w Zachodniej Europie, a szczególnie w Niemczech, przekonanie, że suwerenność Polski można kupić, np. szantażem, poprzez nieprzyznanie środków europejskich, które nie zostaną Polsce przyznane. - Nie doceniono tego, że Polacy patrzą na to w zupełnie inny sposób, że suwerenności się nie sprzedaje - stwierdził.

"Pokazanie miejsca Polakom w zjednoczonej Europie"

- Polska chce się dynamicznie rozwijać i konkurować z krajami zachodnimi, docelowo zrównać z nimi poziomem życia i aspiracjami. Z punktu widzenia Niemiec, które zajęły dominująca rolę w Europie, jakiekolwiek aspiracje tego typy, a zwłaszcza kraju, który zgodnie ze stereotypem skazany jest na to, by pełnić podrzędną rolę i "dać się cywilizować", są nie do zaakceptowania. Pod tym względem elity niemieckie i media prowadzące prawdziwą kampanię medialną, podszyte są prawdziwym poczuciem wyższości i chęcią pokazaniem miejsca Polakom w zjednoczonej Europie - ocenił Jarosław Guzy.

Czytaj więcej:

Do przyjęcia przepisów uzależniających fundusze od praworządności potrzebna jest większość kwalifikowana, ale unijny budżet po 2020 roku, z którego wypłata pieniędzy miałaby być warunkowa, musi uzyskać jednomyślną akceptację wszystkich krajów.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jarosław Guzy

Data emisji: 21.11.2020

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przewidują to europejskie traktaty". Rzońca o wetowaniu unijnego budżetu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 18:15
- To weto to obrona polskiej suwerenności - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Unia zaczęła inaczej interpretować praworządność". Prof. Drzonek o konflikcie wokół budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 21:08
- Wszyscy wiemy, czym jest praworządność. Problem w tym sporze polega na tym, że Unia zaczęła tworzyć własne rozumienie tego pojęcia. A decydowanie o tym, kto zachowuje się praworządnie, a kto nie, miałoby mieć znamiona uznaniowości o charakterze politycznym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr hab. Kamil Zajączkowski: mechanizm powiązania budżetu z praworządnością raczej będzie funkcjonował

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 12:21
- Obecnie trwa dyskusja o tym, żeby Polska czy Węgry uzyskali coś na wewnętrzny użytek. Wiktor Orban i Mateusz Morawiecki mają podobne cele - tak o negocjacjach dotyczących unijnego budżetu mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń