X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gabriela Lenartowicz (PO): Parlament Europejski wypowiedział się w obronie praw kobiet

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 09:25
- Parlament Europejski poparł stanowisko większości Polek i Polaków, a zwłaszcza Polek, przeciwne orzeczeniu tzw. Trybunału Konstytucyjnego, które zakazuje niemal całkowicie aborcji w Polsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 Gabriela Lenartowicz, poseł Platformy Obywatelskiej.
Gabriela Lenartowicz
Gabriela LenartowiczFoto: PR24

Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu przyjął rezolucję, dotyczącą "faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce".

Unia Europejska 1200 free
Anna Milczanowska: UE idzie w skrajną, neomarksistowską ideologię

PE w rezolucji "zdecydowanie potępił" orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcji w Polsce, uważając, że "orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet". Zdaniem europosłów, "ograniczenie lub zakazanie prawa do aborcji w żaden sposób nie eliminuje aborcji, a jedynie spycha ją do podziemia, prowadząc do wzrostu liczby nielegalnych, niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji".

"Skazywanie kobiet na heroizm"

Zdaniem Gabrieli Lenartowicz orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące zakazu aborcji, między innymi na skutek wad letalnych płodu, to "skazywanie kobiet na heroizm, w sytuacji, gdy nie można go żądać od nikogo". - Uznane to zostało za rodzaj tortury, choć takie sformułowanie w konkluzji się nie pojawiło, ale takie argumenty są podnoszone powszechnie przez kobiety nie tylko w Polsce, ale i w Europie. (…) Większość dokonywanych dotychczas w Polsce aborcji miała miejsce na podstawie przesłanki, która teraz okazuje się nielegalna - zaznaczyła poseł.

- Parlament Europejski wypowiedział się w obronie praw kobiet, równego dostępu także do pomocy medycznej i przeciwko torturom, których efektem jest zakaz aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej - podkreślała.

Posłuchaj
13:35 _PR24_AAC 2020_11_26-17-35-45.mp3 26.11.2020 Gabriela Lenartowicz (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)

Poseł PO dodała, że surowe prawo ws. aborcji nie jest skuteczne. - Tego typu restrykcyjne, nieżyciowe, skazujące kobiety na tortury przepisy wywołują próby ich omijania, to zjawisko występuje wszędzie. Najmniej aborcji jest w krajach, w których jest ona dopuszczalna pod pewnymi warunkami, gdzie jest powszechnie dostępna antykoncepcja i edukacja seksualna, i praktycznie nie ma tam aborcji na życzenie, czym straszą rządzący - stwierdziła Gabriela Lenartowicz.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR 24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Gabriela Lenartowicz

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 17.35

PR24/PAP/ka

Czytaj także

"Brakuje jakichkolwiek argumentów". Klepacka o Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 18:17
- Nie chcą rozmawiać o swoich postulatach, tylko bardziej chcą wymuszać i terroryzować innych -  tak o protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego mówiła w Polskim Radiu 24 Zofia Klepacka. Podkreśliła przy tym, że jest "w szoku, jak może taka małą grupka terroryzować całe miasta" 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Następują zmiany pokoleniowe". Prof. Kleiber o protestach ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 19:33
- Protest młodego pokolenia jest momentalnie wykorzystywany politycznie do różnych spraw - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber w odniesieniu do protestów Strajku Kobiet.
rozwiń zwiń