"Troska o polską rację stanu". Politycy Zjednoczonej Prawicy o wecie budżetu UE

Politycy Zjednoczonej Prawicy zapowiedzieli utrzymanie weta do unijnego budżetu na lata 2021-27, jeśli pozostanie w nim powiązanie unijnych środków z zasadą praworządności.

2020-12-04, 15:38

"Troska o polską rację stanu". Politycy Zjednoczonej Prawicy o wecie budżetu UE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Wiola Wiaderek/shutterstock

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski z Solidarnej Polski powiedział podczas konferencji prasowej, że "Zjednoczona Prawica na chwilę obecną absolutnie trwa w wecie".

Dodał, że zmienić to może "wyłącznie wycofanie przez Niemcy draftu rozporządzenia w sprawie praworządności, które jest sprzeczne z traktatem UE". Jak mówił, dzisiaj Niemcy blokują Unię, a prezydencja niemiecka chce przyjąć przepisy niezgodne z unijnym prawem.

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_PAP.png
"Nie zgadzamy się na wywracanie porządku UE". Premier odrzuca powiązanie budżetu z praworządnością

- Dopóki to rozporządzenie będzie w grze, polskie weto potwierdzone przez pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który dał jasny impuls do obrony polskiej suwerenności, będzie bezwzględnie utrzymane - podkreślił.

REKLAMA

Posłuchaj

Janusz Kowalski o polskim wecie ws. budżetu UE (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski mówił, że obowiązkiem polityków PiS jest "troska o polską rację stanu, o nasz interes narodowy". Apelował też, by dać działać rządowi Mateusza Morawieckiego i rządowi Zjednoczonej Prawicy.

Zwrócił także uwagę, że unijne instytucje powinny skupić się na działaniach dotyczących "rajów podatkowych wokół samej Unii Europejskiej, zamiast wprowadzać pozatraktatowe rozwiązania dotyczące tak zwanej praworządności". Dodał, że likwidacja rajów podatkowych byłaby w interesie każdego obywatela państw członkowskich Unii Europejskiej.

Posłuchaj

Jarosław Krajewski o Unii Europejskiej (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

- Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego, straty, które możemy szacować, to około 170 miliardów euro rocznie - zaznaczył Krajewski.

REKLAMA

Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodał, że Unia Europejska powinna skorzystać z metody uszczelnienia systemu podatkowego, które wprowadził rząd PiS.

Czytaj także:

Polska i Węgry nie zgadzają się na powiązanie unijnych środków z zasadą praworządności. Premierzy obu krajów zapowiedzieli zawetowanie budżetu Unii Europejskiej, jeśli prezydencja niemiecka nie zrezygnuje z proponowanego zapisu.

Na 10 i 11 grudnia zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, na którym unijni przywódcy mają rozmawiać między innymi na temat unijnego budżetu.

REKLAMA

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej