more_horiz
Wiadomości

Przejęcie spółki Polska Press przez PKN Orlen. Jolanta Hajdasz: to szansa na odrodzenie mediów regionalnych

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 12:25
- Media pod zarządem grupy Polska Press stały się tylko i wyłącznie narzędziami komercyjnymi. Ich znaczenie w debacie publicznej w swoich regionach jest nieporównywalnie mniejsze do tego, co było w latach 90. Wiele z nich tylko z nazwy jest regionalnymi - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Opoka/shutterstock

Grupa Orlen poinformowała, że złożyła ofertę zakupu wydawnictwa Polska Press, dzięki temu będzie miała dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wydawnictwa, a także czytelników "Dziennika Bałtyckiego", "Polska The Times" czy "Dziennika Polskiego" oraz 20 dzienników regionalnych i 120 lokalnych tygodników. 

polska presse EN 1200 .jpg
"To dobry ruch dla pluralizmu mediów w Polsce". Publicysta o zakupie Polska Press przez PKN Orlen

Wydawnictwo jest również właścicielem 500 portali internetowych. Według Orlenu Polska Press to jeden z największych wydawców w Polsce, który w 2019 r. osiągnął przychody na poziomie ponad 398,4 mln zł.

- Spółka Polska Press to nr 3 na rynku gazet w Polsce. Rocznie sprzedawanych jest ponad 100 mln egzemplarzy różnych tytułów związanych z tą spółką - zwróciła uwagę Jolanta Hajdasz.

Posłuchaj
24:55 _PR24_AAC 2020_12_09-11-33-05.mp3 Jolanta Hajdasz o przejęciu spółki Polska Press przez PKN Orlen ("Temat dnia/Gość PR24")

W rozmowie z Ryszardem Gromadzkim stwierdziła, że pod zarządem Polska Press nastąpił kryzys mediów regionalnych.

- Stały się tylko i wyłącznie narzędziami komercyjnymi. Ich znaczenie w debacie publicznej w swoich regionach jest nieporównywalnie mniejsze do tego, co było w latach 90. Wiele z nich tylko z nazwy jest regionalnymi. Dzięki przejęciu przez Orlen pojawia się szansa na odrodzenie, na wzmocnienie ich pozycji oraz odgrywanie przez nie roli opiniotwórczej w miejscu, gdzie są wydawane - podkreśliła Hajdasz.

W ocenie dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, "wracamy do normalności, gdzie tak ważny dla państwa sektor, jakim są media, jest przede wszystkim w rękach podmiotów o polskiej rezydencji podatkowej".

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki 
Gość: Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP
Data emisji: 09.12.2020
Godzina emisji: 11.33

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem