Budżet UE, klimat, koronawirus. Dziś pierwszy dzień unijnego szczytu w Brukseli

Ostateczne uzgodnienia dotyczące pakietu budżetowego, zwiększenie celu redukcji emisji CO2 do 2030 r. i współpraca w walce z koronawirusem. To kluczowe tematy pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli (początek ok. godz. 13.00). Europejscy przywódcy mają też rozmawiać na temat relacji z Turcją i USA.

2020-12-10, 05:50

Budżet UE, klimat, koronawirus. Dziś pierwszy dzień unijnego szczytu w Brukseli
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Alexandra Lande

Powiązany Artykuł

1200_Rau_PAP.png
"Nie możemy zaakceptować łamania traktatów". Szef MSZ w wywiadzie dla "Le Figaro"

Zastrzeżenia do pakietu budżetowego zgłaszały Polska i Węgry z powodu dołączonego do niego mechanizmu uzależniającego wypłaty unijnych funduszy od kwestii praworządności. W trakcie negocjacji pojawiły się dodatkowe zapisy i wytyczne dla Komisji, które mają doprowadzić dziś do porozumienia.

Czytaj także:

W projekcie wniosków ze szczytu napisano, że celem przepisów dotyczących warunkowości jest ochrona unijnych finansów i że budżet musi być chroniony przed oszustwami, korupcją i konfliktem interesów. Jest też mowa o tym, że samo stwierdzenie naruszenia praworządności nie jest powodem do uruchomienia mechanizmu. - Bo to jest już warstwa interpretacyjna - tłumaczył w rozmowie z Polskim Radiem minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Posłuchaj

Szczyt UE nt. pakietu budżetowego, klimatu i koronawirusa - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Włodzimierz Bernacki 1200.jpg
Prof. Bernacki: praworządność ma być konstrukcją formalno-prawną, nie opinią jakiegoś gremium

Komisja Europejska ma być zobowiązana do przygotowania wytycznych, a mechanizm nie może być użyty przed oceną zgodności z unijnym prawem przez Trybunał Sprawiedliwości. Dziś europejscy przywódcy mają zdecydować, czy akceptują wnioski w takim kształcie. - Jestem optymistą, że rozwiążemy problem, z którym przyszło nam się zmierzyć - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel.

REKLAMA

Po ostatecznym zatwierdzeniu pakietu budżetowego unijni przywódcy będą rozmawiać na temat klimatu. Oczekiwana jest zgoda na zwiększenie redukcji emisji dwutlenku węgla z obecnych 40 do 55 proc. w najbliższej dekadzie.

Współpraca w walce z koronawirusem to od zimy stały punkt spotkań unijnych przywódców lub wideokonferencji z ich udziałem.

Relacje z Turcją i jej nielegalne wiercenia na Morzu Śródziemnym w poszukiwaniu gazu - to kolejny temat szczytu. Europejscy przywódcy mają też rozmawiać, jak powinny wyglądać kontakty Unii z USA po niedawnych wyborach prezydenckich.

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej