Kanada przygotowuje się do masowych szczepień. Wiadomo, kto powinien unikać preparatu
Kanada jest drugim po Wielkiej Brytanii krajem, który daje zielone światło szczepionce na koronawirusa firmy Pfizer. Brytyjscy medycy ostrzegają tymczasem, że preparatu nie powinni stosować osoby u których wystąpiła anafilaksja czyli rzadka reakcja alergiczna na jedzenie bądź leki.
2020-12-10, 10:31
Szczepionka koncernów Pfizer i BioNTech jako pierwsza przeszła wszystkie wymagane testy i otrzymała zgodę na używanie w Wielkiej Brytanii. Od wtorku trwa tam szczepienie pierwszych osób. Teraz zgodę na użycie preparatu dały władze Kanady oraz bliskowschodniego Bahrajnu. W Kanadzie, która zamówiła 76 milionów dawek, szczepienia mogą rozpocząć się w przyszłym tygodniu.
Powiązany Artykuł
Angela Merkel chce kolejnych obostrzeń, ponad 26 tys. nowych zakażeń w Rosji. COVID-19 na świecie
Brytyjscy naukowcy alarmują tymczasem, że preparatu nie powinny stosować osoby, które przeszły anafilaksję czyli alergiczną reakcję organizmu.
Posłuchaj
REKLAMA
Rządowa agencja leków poinformowała, że u niektórych takich osób po podaniu szczepionki istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia powtórnej reakcji.
Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie uznały za bezpieczną chińską szczepionkę koncernu Sinopharm, która nie przeszła wszystkich wymaganych przez WHO testów. Nie wiadomo na jakiej podstawie władze Emiratów wydały pozytywną decyzję. Turcja natomiast zapowiedziała, że kupi rosyjską szczepionkę Sputnik V, jeśli spełni ona nałożone przez Ankarę wymogi bezpieczeństwa. Preparat ten także nie przeszedł wszystkich testów klinicznych. Od tygodnia jest używany w Rosji.
Według amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 1 milion 569 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to obecnie prawie 69 milionów.
REKLAMA
pp
REKLAMA