X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Przygotowujemy centra dziecka i rodziny". Minister edukacji o pomocy dla dzieci z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 11:23
- Dążymy do tego, aby w krótkiej perspektywie czasowej uruchomić powszechne wsparcie dziecka z niepełnosprawnościami i jego rodziny na wczesnym etapie jego rozwoju; przygotowujemy centra dziecka i rodziny - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekFoto: PAP/Radek Pietruszka

czarnek 1200 pap.jpg
Szef MEN: wolność akademicka jest dla wszystkich, od osób o lewicowym światopoglądzie, po poglądy chrześcijańskie

Minister edukacji i nauki uczestniczył w wideokonferencji naukowo-metodycznej pt. "Szkoła dostępna dla wszystkich uczniów. Przygotowanie kadr do edukacji włączającej - wyzwania, możliwości, bariery".

- Wszyscy jesteśmy równi w godności osoby ludzkiej, ta godność jest źródłem wszystkich naszych wolności i praw. Ta równość w godności nie zależy w ogóle w najmniejszym stopniu od tego, czy jesteśmy wysocy, czy niscy, czy jesteśmy przy tuszy, czy może nie, czy jesteśmy pełnosprawni, czy też mamy niepełnosprawności ograniczające nam nasze życie. Ta równość w godności jest dla wszystkich i godność jest równa dla wszystkich osób - powiedział Czarnek, otwierając konferencję.

Jak mówił, trzeba wychodzić z tego punktu. - Musimy, jako państwo, robić wszystko, co jest możliwe, jest w zasięgu naszych możliwości organizacyjnych, finansowych, żeby z uwagi na tę równość w godności wychodzić naprzeciw oczekiwaniom dzieci i młodzieży, osobom z niepełnosprawnościami, a także naprzeciw oczekiwaniom rodzin tych dzieci i młodzieży, tak, by umożliwić im szczęśliwe życie pomimo niepełnosprawności - wskazał minister.

- To jest oczywiste - podkreślił.

Różne niepełnosprawności

Zwrócił uwagę, na to, że są różne niepełnosprawności, ale w odpowiedzi na każdy rodzaj ograniczenia, jaki się wiąże z niepełnosprawnością, trzeba podejmować stosowne działania.

- Cieszę się, że w Polsce mamy sytuację, że 70 proc. uczniów (z niepełnosprawnościami - PAP) objętych jest dzisiaj edukacją włączającą de facto, oni uczą się w szkołach wraz ze swoimi rówieśnikami cieszącymi się zdrowiem - powiedział.

szkoła covid stock 1200.jpg
Szef MEN: rozważamy pięć wariantów nauki w szkołach po 17 stycznia

Mówiąc o pozostałych 30 proc. uczniów z niepełnosprawnościami, zauważył, że można ten wynik odczytać tak, że "są to uczniowie, do których jeszcze nie dotarliśmy", ale także tak, że "te 30 proc. kształci się w edukacji specjalnej i kształci się na wysokim poziomie, ale może na wyższym".

- Trzeba teraz znaleźć taki model, w którym rzeczywiście przygotowanie kadry w szkołach, przygotowanie samych placówek oświatowych, co jest niezwykle ważne, przygotowanie również środowiska szkolnego spowoduje, ze to włączenie do edukacji będzie na wyższym poziomie z jedną bardzo ważną uwagą: to rodzice decydują o tym, gdzie uczy się ich dziecko, które ma niepełnosprawności, oraz ze specjalistami, którzy potrafią te niepełnosprawności rozpoznać, zdiagnozować i podpowiadając rodzicom, wskazać, które miejsce dla ich dziecka i dla nich samych byłoby najlepsze - zaznaczył Czarnek.

Przygotowanie nauczycieli

Jednocześnie podkreślił, że obowiązkiem państwa jest przygotowanie systemu, w którym przyjęcie wszystkich, który będą chcieli i będą mogli w edukacji włączającej uczestniczyć, było możliwe.

- W tym celu dążymy do tego, aby w krótkiej perspektywie czasowej uruchomić powszechne wsparcie dziecka z niepełnosprawnościami na wczesnym etapie jego rozwoju, by jeszcze przed szkołą, przez te kilka lat, gdy będzie poza systemem edukacji, praca z tym dzieckiem, rehabilitacja dziecka i opieka nad nim, nad całą rodziną, spowodowała jak najlepsze przygotowanie do edukacji włączającej. Centra dziecka i rodziny, które przygotowujemy, będą odpowiedzią na to - zapowiedział minister edukacji i nauki.

Tematem konferencji jest przygotowywanie nauczycieli do edukacji włączającej w Europie. Jest ona skierowana do przedstawicieli uczelni, placówek doskonalenia nauczycieli, dyrektorów i nauczycieli przedszkoli, szkół, a także pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Organizatorami konferencji są Minister Edukacji i Nauki oraz Instytut Badań Edukacyjnych.

pkur

Czytaj także

Rzecznik Episkopatu: dyspensa od uczestnictwa w Eucharystii nie jest zakazem pójścia na mszę św.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 06:02
Skorzystanie z dyspensy jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Żadna transmisja mszy św. przez internet, radio czy telewizję, nie zastąpi realnego w niej uczestnictwa - zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: liczymy, że Komisja Europejska wycofa się z błędnych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 08:10
- Polskie stanowisko reprezentuje premier Mateusz Morawiecki, to stanowisko jest wspierane przez Sejm - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o negocjacjach ws. budżetu UE minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Dla polskiego rządu mechanizm warunkowości w proponowanym kształcie jest nie do zaakceptowania, jest dla Polski nie do zaakceptowania - zaznaczył.
rozwiń zwiń