X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Niemcy wykonały duży wysiłek negocjacyjny". Wiceszef MSZ o sukcesie szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 08:00
- Rolą prezydencji jest szukanie rozwiązań, które znajdą poparcie wśród 27 państw. Jeśli ktoś cokolwiek narzucał, to te kraje, które chciały, by budżet był jak najmniejszy. Nie były to Niemcy. Niemcy wykonały duży wysiłek negocjacyjny, wraz z Polską i Węgrami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Paweł Jabłoński
Paweł JabłońskiFoto: PR24/AK

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 o sukcesie szczytu UE świadczą komentarze niechętne Polsce. - Mieliśmy bardzo ostry tekst George'a Sorosa, który wzywał do tego, by ukarać Polskę i Węgry. Soros jest bardzo zawiedziony, sprawę nazywa najgorszym z możliwych porozumień. Niektórzy niemieccy publicyści twierdzą, że Polska znowu się wywinęła. Rozczarowanie i rozgoryczenie jest wszechobecne w tych środowiskach, które nie są do nas dobrze nastawione. To najlepiej pokazuje efekt tego szczytu. Tymczasem wszystkich 27 przywódców podkreśla, że wynik szczytu jest pozytywny - powiedział Paweł Jabłoński. 

EN_01385389_0022-12.jpg
Jarosław Kaczyński: nasza formacja jako jedyna jest w stanie bronić interesu Polski

Wiceszef MSZ przypomniał, że nadrzędnym prawem UE są traktaty, natomiast rozporządzenia są wtórne. - Rozporządzenie jest aktem niższego rzędu, jego naturą jest to, że może być w dowolnym momencie zmieniane. Co byłoby, gdybyśmy wywalczyli wycofanie się z rozporządzenia i za pół roku RE wróciłaby do tego samego tekstu? Nie mielibyśmy już prawa weta, nie byłoby żadnych ograniczeń, w ramach których UE musiałaby się poruszać. Moglibyśmy wpaść w bardzo niebezpieczną pułapkę. Chwilowy sukces nie gwarantowałby nam bezpieczeństwa na długie lata. A właśnie ten cel nam przyświecał i udało się go osiągnąć, wpisując zabezpieczenia w konkluzjach, których nie da się zmienić, bo do tego potrzebna jest jednomyślność - tłumaczył wiceminister Jabłoński. 

Dodał, że konkluzje będzie można zmienić, ale pod warunkiem, że zgodzi się na to jednogłośnie 27 państw. - To jest tylko teoretyzowanie. Nie zamierzamy zgodzić się na zmianę zapisów, które są bardzo korzystne. Skupiają się na problemie nadużyć i korupcji w UE. O tym będziemy w najbliższych latach rozmawiali w UE, chodzi o potężne pieniądze, które są zabierane europejskiemu podatnikowi. Natomiast udało nam się doprowadzić do tego, że jest gwarancja, iż mechanizm nie będzie nadużywany do arbitralnych decyzji opartych wyłącznie o przesłanki polityczne, by karać państwa nieposłuszne. To było największe zagrożenie, którego udało się uniknąć - podkreślił Paweł Jabłoński.

Czytaj także:

Jego zdaniem nie jest problemem, że również w rządzie pojawiają się różne oceny szczytu UE. - Jesteśmy rządem koalicyjnym, mamy różne opinie na różny tematy. Dyskusja jest naturalna. Dobrze, że toczy się publicznie. Dzięki temu wyborcy mają możliwość zapoznania się z różnymi ocenami. Problemem jest natomiast to, że spór w Polsce o sprawy międzynarodowe niektóre partie opozycyjne wynoszą na zewnątrz. W innych krajach jest to niespotykane, nie głosuje się za sankcjami przeciwko swojemu państwu. Możemy się spierać mocno w kraju, ale za granicą Polska powinna mówić jednym głosem - zauważył gość Polskiego Radia 24. 


Posłuchaj
13:39 PR24_AAC 2020_12_14-07-15-48.mp3 Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński o efektach szczytu UE (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

 

Paweł Jabłoński wyjaśnił również, że prezydencja nie sprawuje władzy w UE. - Jest swego rodzaju mediatorem między stronami. Wszystkie 27 stron twardo stawia swoje interesy. Sztuką dobrej prezydencji jest znalezienie takiego porozumienia, które pozwoli te interesy pogodzić. Rolą prezydencji nie jest narzucanie propozycji, ale znajdywanie wspólnych rozwiązań.  Jeśli ktoś cokolwiek narzucał, to te kraję, które chciały, by budżet był jak najmniejszy. Nie były to Niemcy. Niemcy wykonały duży wysiłek negocjacyjny, wraz z Polską i Węgrami - podsumował wiceszef MSZ.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania-Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 14.12.2020
Godzina emisji: 07.15

PR24


Czytaj także

"Nie spełnią się marzenia niektórych o sankcjach". Wiceszef MSZ o sukcesie Polski na szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:15
- Natura konkluzji Rady Europejskiej jest taka, że wszyscy ogłaszają sukces, bo każdy się pod nim podpisuje. Jeśli chcemy ocenić obiektywnie, kto rzeczywiście odniósł sukces, to najlepiej zwrócić uwagę na reakcję tych, którym zależało na tym, by Polskę ukarać - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 
rozwiń zwiń