Kontrowersyjny wywiad wiceszefowej KE. Prof. Grosse: to jest krytyka demokracji
- Komisarz w Unii Europejskiej nie powinien oceniać jakości demokracji. Nie powinien według własnego mniemania oceniać, którzy politycy dobrze, że zwyciężyli, a którzy nie. To w moim przekonaniu jest bardzo dalekie od zasad funkcjonowania UE, od wartości europejskich - powiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
2020-12-29, 16:00
Wiceszefowa Komisji Europejskiej, Vera Jourova w wywiadzie dla dziennika "Tagesspiegel" stwierdziła, że wydanie przez TSUE wyroku w sprawie mechanizmu praworządności to kwestia czasu krótszego niż 12 miesięcy. Komisja Europejska "zajmie się Polską i Węgrami" już na początku nowego roku. Wtedy ma ruszyć proces wdrażania mechanizmu praworządności.
Powiązany Artykuł
Kuźmiuk: konkluzje ostatniego szczytu UE ograniczają funkcjonowanie mechanizmu warunkowości
- Pani Vera Jourova znana jest z tego, że krytykuje polski i węgierski rząd. Mało tego, szczególnie lubi krytykować oba rządy w mediach niemieckich. Co rusz daje wywiad do mediów niemieckich, a każdy z nich jest kontrowersyjny. Przypominam sobie jeden z wywiadów, którego udzieliła już po szczycie grudniowym, gdzie zapadły ustalenia dotyczące praworządności. Powiedziała w nim wprost, że nie będzie dawać pieniędzy dla nieodpowiednich ludzi i dla złych systemów politycznych - przypomniał europeista.
Jak ocenił prof. Grosse kolejne wypowiedzi Jourovej nie przynoszą pozytywnych efektów z punktu widzenia Wspólnoty Europejskiej. - Jeżeli przynoszą jakiś skutek to ten, że obrzydzają przynajmniej części polskich wyborców zarówno Komisję Europejską, jak i samą integrację europejską. Na pewno przekonują tych wyborców, że Komisja nie jest apolityczna, bezstronna, nie broni traktatów, a wręcz przeciwnie - bardzo głęboko ingeruje w sprawy państw członkowskich po linii politycznej i tak naprawdę rozprawia się z przeciwnikami politycznymi własnych ugrupowań - podkreślił.
W wywiadzie dla niemieckiego dziennika wiceprzewodnicząca KE zapowiedziała, że jeśli Polska nie uwzględni zastrzeżeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, Komisja skieruje sprawę do TSUE.
REKLAMA
- "Udało się zabezpieczyć suwerenność i pozyskać środki". Szef polskiej dyplomacji o negocjacjach w Brukseli
- Minister ds. UE: skorzystamy z prawa zaskarżenia do TSUE rozporządzenia ws. warunkowości
REKLAMA
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
REKLAMA
Prowadził: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista, UW
Data emisji: 29.12.2020
Godz. emisji: 15.09
REKLAMA
kmp
REKLAMA