Prymas Tysiąclecia we wspomnieniach najbliższych. 2021 rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego

Sejm RP ustanowił Rok 2021 rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego - obrońcy praw człowieka, Kościoła i narodu, jednego z największych Polaków XX wieku.

2021-01-01, 13:01

Prymas Tysiąclecia we wspomnieniach najbliższych. 2021 rokiem kard. Stefana Wyszyńskiego
Kardynał Stefan Wyszyński. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Krystyna Szajer z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, która towarzyszyła kardynałowi Wyszyńskiemu przez dwadzieścia dwa lata - do jego śmierci - podkreśla, że miała szczęście spotkać wielkiego Polaka, który zawsze myślał o drugich.

- Ciekawe, że jeszcze w tym czasie nie myślał o sobie, myślał o narodzie. Dziękował za naród, modlił się za episkopat, modlił się za Polskę, modlił się za młodzież, modlił się za kapłanów. Nie myślał o sobie, zawsze myślał o drugich. Myślał o Kościele i o Polsce - podkreśliła osobista sekretarka Prymasa Tysiąclecia.

Powiązany Artykuł

senyszyn 1200.jpg
Przedstawiciele KO i Lewicy przeciwni uhonorowaniu kardynała Wyszyńskiego. Skandaliczne słowa Senyszyn

Radości nie dla niego

Sekretarz prymasa Wyszyńskiego, zmarły w ubiegłym roku ksiądz prałat Bronisław Piasecki, zadedykował kardynałowi książkę "Ostatnie dni Prymasa Tysiąclecia". Publikacja wydana z okazji beatyfikacji kardynała Wyszyńskiego jest wyrazem hołdu dla świętości Wielkiego Prymasa, który powtarzał, że "radości w życiu nie są dla niego".

Czytaj także:

- Przez sześć lat przygotowywał Kościół w Polsce, wiernych na przeżycie sześćsetlecia obecności Matki Bożej na Jasnej Górze. Tak się tym fascynował, tak to przeżywał. Kiedy przyszedł ten dzień znalazł się w Szpitalu na Banacha. Siedziałem w nogach jego łóżka a on powiedział, "radości nie są dla mnie". Pewnie to dalszy ciąg tego - odłożenie beatyfikacji - wspominał ksiądz prałat.

Porozumienie Państwo - Kościół

Powiązany Artykuł

Prymas Stefan Wyszyński 1200.jpg
"Więzień stanu". Nieugięta postawa prymasa Stefana Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w miejscowości Zuzela nad Bugiem. 25 marca 1946 papież Pius XII mianował go biskupem lubelskim, a 22 października 1948 powołał go na arcybiskupa Gniezna i Warszawy oraz Prymasa Polski. Na konsystorzu 12 maja 1953 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.

W narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym prymas Wyszyński zawarł "Porozumienie", które 14 lutego 1950 podpisali przedstawiciele episkopatu i władz państwowych.

Areszt i internowanie

25 września 1953 prymas został aresztowany i internowany. Przebywał w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku i w Komańczy w Bieszczadach. W Komańczy napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 roku ksiądz prymas wrócił z internowania do Warszawy.

REKLAMA

Czytaj także:

W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II.

Powiązany Artykuł

1200_Nycz_PAP.jpg
"Wierzę gorąco, że doczekamy tego dnia". Kard. Nycz o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Proces beatyfikacyjny

Zmarł 28 maja 1981 roku, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W pogrzebie kardynała w Warszawie 31 maja uczestniczyły dziesiątki tysięcy wiernych. Osiem lat po śmierci w Warszawie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, który trwał blisko 12 lat.

REKLAMA

3 października 2019 roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Przewidziana na 7 czerwca 2020 r. beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego została z powodu pandemii bezterminowo odłożona.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej