Kryzys gospodarczy wywołany pandemią. Ekspert: możemy wyjść z niego w przyzwoitej kondycji
- Rozwijaliśmy się nieźle, nasza gospodarka dynamicznie się prezentowała i stąd możemy powiedzieć, że jeszcze trwamy i jest nadzieja na przejście kryzysu w przyzwoitej kondycji - powiedział Krzysztof Budka z Forum Polskiej Gospodarki. Zdaniem eksperta na naszą korzyść wpływa też własna waluta.
2021-01-04, 17:30
Pandemia koronawirusa wymusiła na całym świecie częściowe wstrzymanie gospodarcze. Taka sytuacja nie ominęła także Polski. Jednak grudniowy wskaźnik PMI, obrazujący koniunkturę zarówno dla przemysłu jak i gospodarki, wzrósł w grudniu do 51,7 pkt., z 50,8 pkt. w listopadzie. Oznacza, że w nadchodzących miesiącach będziemy mieli do czynienia ze wzrostem produkcji. Jednak, jak zaznacza gość Polskiego Radia 24, wszystko będzie zależało od dalszej sytuacji związanej z koronawirusem.
"Polska gospodarka radzi sobie całkiem nieźle"
Powiązany Artykuł
Eksperci: szybkie szczepienia wszystkich grup Polaków to szansa na szybszą odbudowę gospodarki
Według Krzysztofa Budki sytuacja na całym świecie jest bardzo trudna. Ciężko wyrokować jednoznacznie, jak będzie wyglądała przyszłość, jednak Polska daje sobie radę z kryzysem. - Mówienie o prognozach to trochę wróżenie z fusów, bo nikt z nas nie wie, czy ten kryzys się zaraz skończy, będzie trwał, czy będzie większy. Jedno nie ulega wątpliwości, polska gospodarka radzi sobie całkiem nieźle z tym kryzysem, choć nie oznacza to, że jest dobrze - powiedział ekspert.
- Eksport wspiera gospodarkę. Poprawia się polskie PMI
- W 2021 roku osoby starsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Pandemia nie wstrzyma 13. i 14. emerytury
- Podatki dla firm w 2021 r.: zobacz najważniejsze zmiany, jak oceniają je eksperci
- Najważniejsze, że nie jest tragicznie. Podjęliśmy ten kryzys z całkiem niezłymi wskaźnikami ekonomicznymi w porównaniu z innymi krajami UE. Rozwijaliśmy się nieźle, nasza gospodarka dynamicznie się prezentowała i stąd możemy powiedzieć, że jeszcze trwamy i jest nadzieja na przejście kryzysu w przyzwoitej kondycji - zaznaczył.
REKLAMA
"Cieszmy się, że mamy złotego"
Gość audycji odniósł się także do sytuacji gospodarczej w kwestii przystąpienia do strefy euro. Jego zdaniem własna waluta daje Polsce bardzo duże możliwości. - Ten kryzys pokazał, czym jest własna waluta i możliwość kreowania własnej polityki fiskalnej i monetarnej. Wystarczy rzucić okiem na dane Eurostatu, by zobaczyć, które kraje mają największe problemy i z kryzysem, i przed kryzysem. To są kraje, które są w strefie euro, żyją z turystyki i nie mogą sobie pozwolić na kreowanie własnych narzędzi, jeżeli chodzi o pomoc fiskalną czy monetarną. Są zależne od strefy euro i tak naprawdę decyzji Niemiec - powiedział.
- My na szczęście tej kuli u nogi nie mamy. Nie martwmy się tym, że nie jesteśmy w strefie euro, przeciwnie, cieszmy się, że mamy polskiego złotego - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Świata pogląd"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Krzysztof Budka (Forum Polskiej Gospodarki)
Data emisji: 04.01.2020
REKLAMA
Godzina: 16.47
dz
REKLAMA