X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią. Ekspert: możemy wyjść z niego w przyzwoitej kondycji

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 17:30
- Rozwijaliśmy się nieźle, nasza gospodarka dynamicznie się prezentowała i stąd możemy powiedzieć, że jeszcze trwamy i jest nadzieja na przejście kryzysu w przyzwoitej kondycji - powiedział Krzysztof Budka z Forum Polskiej Gospodarki. Zdaniem eksperta na naszą korzyść wpływa też własna waluta.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Pandemia koronawirusa wymusiła na całym świecie częściowe wstrzymanie gospodarcze. Taka sytuacja nie ominęła także Polski. Jednak grudniowy wskaźnik PMI, obrazujący koniunkturę zarówno dla przemysłu jak i gospodarki, wzrósł w grudniu do 51,7 pkt., z 50,8 pkt. w listopadzie. Oznacza, że w nadchodzących miesiącach będziemy mieli do czynienia ze wzrostem produkcji. Jednak, jak zaznacza gość Polskiego Radia 24, wszystko będzie zależało od dalszej sytuacji związanej z koronawirusem.

"Polska gospodarka radzi sobie całkiem nieźle"

szczepionka covid pap 1200.jpg
Eksperci: szybkie szczepienia wszystkich grup Polaków to szansa na szybszą odbudowę gospodarki

Według Krzysztofa Budki sytuacja na całym świecie jest bardzo trudna. Ciężko wyrokować jednoznacznie, jak będzie wyglądała przyszłość, jednak Polska daje sobie radę z kryzysem. - Mówienie o prognozach to trochę wróżenie z fusów, bo nikt z nas nie wie, czy ten kryzys się zaraz skończy, będzie trwał, czy będzie większy. Jedno nie ulega wątpliwości, polska gospodarka radzi sobie całkiem nieźle z tym kryzysem, choć nie oznacza to, że jest dobrze - powiedział ekspert.

Czytaj także:

- Najważniejsze, że nie jest tragicznie. Podjęliśmy ten kryzys z całkiem niezłymi wskaźnikami ekonomicznymi w porównaniu z innymi krajami UE. Rozwijaliśmy się nieźle, nasza gospodarka dynamicznie się prezentowała i stąd możemy powiedzieć, że jeszcze trwamy i jest nadzieja na przejście kryzysu w przyzwoitej kondycji - zaznaczył.

"Cieszmy się, że mamy złotego"

Gość audycji odniósł się także do sytuacji gospodarczej w kwestii przystąpienia do strefy euro. Jego zdaniem własna waluta daje Polsce bardzo duże możliwości. - Ten kryzys pokazał, czym jest własna waluta i możliwość kreowania własnej polityki fiskalnej i monetarnej. Wystarczy rzucić okiem na dane Eurostatu, by zobaczyć, które kraje mają największe problemy i z kryzysem, i przed kryzysem. To są kraje, które są w strefie euro, żyją z turystyki i nie mogą sobie pozwolić na kreowanie własnych narzędzi, jeżeli chodzi o pomoc fiskalną czy monetarną. Są zależne od strefy euro i tak naprawdę decyzji Niemiec - powiedział.

- My na szczęście tej kuli u nogi nie mamy. Nie martwmy się tym, że nie jesteśmy w strefie euro, przeciwnie, cieszmy się, że mamy polskiego złotego - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji


Posłuchaj

11:41 _PR24_AAC 2021_01_04-16-47-47.mp3 Kryzys gospodarczy wywołany pandemią. Ekspert: możemy wyjść z niego w przyzwoitej kondycji ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Krzysztof Budka (Forum Polskiej Gospodarki)

Data emisji: 04.01.2020

Godzina: 16.47

dz

Czytaj także

Do firm trafi 35 mld złotych. Gowin: KE zaakceptowała część rozwiązań dot. Tarczy Finansowej PFR

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 18:22
Do firm dotkniętych ograniczeniami związanymi z koronawirusem trafi 35 miliardów złotych w ramach drugiej Tarczy Finansowej PFR. Wicepremier i minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że rządowa pomoc zostanie uruchomiona po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlen i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce. Obajtek: wchodzimy w kolejny etap inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 01:50
Orlen i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce. Podpisano trójstronną umowę, która gwarantuje PKN Orlen i Enerdze wiodącą pozycję w projekcie, z łącznym pakietem udziałowym na poziomie 51 proc. PGNiG obejmie 49 proc. udziałów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie możemy ulegać zbyt dużym nadziejom i oczekiwaniom ponad to, co możliwe". Prof. Jabłoński podsumowuje 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 10:36
- Może zachwianie się bezpieczeństwa spowodowane pandemią spowoduje, że zdobędziemy się na większą refleksyjność i docenimy bardziej to, co mamy - przyznał na antenie Polskiego Radia 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL.
rozwiń zwiń