X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Odroczone i długotrwałe skutki pandemii". Psycholog o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:15
- Będziemy obserwować narastanie liczby dzieci potrzebujących ingerencji psychologa, a czasem psychiatry. Między innymi dlatego, że nie dostają one w rodzinach tego, co mogłoby łagodzić skutki izolacji od środowiska szkolnego i rówieśniczego -  mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy (Uniwersytet Warszawski).
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił we wtorek w Polskim Radiu 24 m.in. o nauczaniu zdalnym wśród młodzieży szkolnej i wsparciu psychologicznym dla uczniów

czarnek mein pap_20201119_0IL 1200.jpg
"Przygotowujemy się, żeby najmłodsi wrócili do szkół". Szef MEiN podał możliwą datę

Dr Aleksandra Piotrowska podkreślała w rozmowie, że wielu praktyków sygnalizuje narastanie problemów związanych z kondycją psychiczną dzieci. - Badań na dużych grupach jeszcze nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli z odroczonymi, długoterminowymi skutkami tych odbiegających od normalności, miesięcy życia - powiedziała.

Gość audycji zwracała także uwagę, że wiele dzieci  wzrastało w warunkach pozostawiających wiele do życzenia jeszcze przed pandemią. - Zawsze były wśród nas dzieci zaniedbywane, żyjące w rodzinach, w których dorośli nie zawsze potrafili odpowiedzieć trafnie, w której klasie jest dziecko, nie mówiąc o tym, jaka była ich świadomość w kwestii tego, co ma zadane do szkoły. Była wtedy jednak spora liczba dorosłych, którzy, oprócz rodziców, zwracali na te dzieci uwagę. Teraz tych dorosłych zabrakło (..) . Dodajmy do tego dużą liczbę dzieci o tzw. specjalnych potrzebach edukacyjnych. Szkoła dla tych dzieci był środowiskiem, w którym spotykały się z przemyślaną stymulacją i stwarzaniem warunków, w których mogły, w miarę swoich możliwości, jak najlepiej się rozwijać - przypominała.

Efektem sytuacji edukacji zdalnej, izolacji od środowiska rówieśniczego, będzie zdaniem gościa audycji wzrost liczby dzieci potrzebujących ingerencji psychologa, a czasem psychiatry. - Dorośli, po tych paru miesiącach szarpania się z chęcią ogarnięcia swojej pracy zawodowej i nauczania zdalnego, pogodzenia domowników jeśli chodzi o przestrzeń itd, też są na skraju swoich możliwości w wielu rodzinach i nie będą w stanie pomóc swoim rodzinom tak, jak by dzieci tego potrzebowały - zauważyła psycholog.

Posłuchaj
23:03 _PR24_AAC 2021_01_06-11-34-14.mp3 06.01.2021 dr Aleksandra Piotrowska (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Dr Aleksandra Piotrowska zaznaczyła także narastanie innego problemu. - Obawiam się także że dopiero próba powrotu do normalności i edukacji w szkole pokażą nam, jak ogromnie wzrosła liczba dzieci uzależnionych od ekranów, od Internetu. Już przed pandemią biliśmy w tej sprawie na alarm. Nasze dzieci i młodzież mają za sobą wiele miesięcy, kiedy zarówno aktywność szkolna i tzw. czas wolny spędzane były w dużej mierze przy różnego rodzaju ekranach - komentowała.

Więcej w zapisie rozmowy

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy

Data emisji: 06.01.2021

Godzina emisji: 21.35

PR24/ka

Czytaj także

Minister edukacji i nauki: koniec stycznia i luty to okres, kiedy nauczyciele będą poddawani szczepieniom

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 07:52
- Wszystko zależy od ilości dostępnych szczepionek, jest takie założenie, by szczepienie nauczycieli rozpocząć już w drugiej połowie stycznia - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń