X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jarosław Gowin: silny przemysł musi być oparty na polskiej własności intelektualnej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 10:54
Rozpoczynają się prace nad nową polityką przemysłową. Musimy dźwignąć się z poziomu kraju o niskich kosztach produkcji i usług do poziomu kraju o wysokich kompetencjach i wysokich standardach jakościowych - powiedział na konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: TT/MRPiT

- Ogłaszam dziś rozpoczęcie prac nad nową polityką przemysłową Polski. Podstawowa zasada brzmi: 3 razy P, a nawet 3 razy PL - polski przemysł, polskie technologie i polskie produkty - powiedział Jarosław Gowin.

- Polski przemysł oznacza firmy działające w naszym kraju. Polskie technologie, to technologie wypracowane w polskich firmach i na polskich uczelniach, bo w dzisiejszym świecie siła przemysłu sprowadza się do pytania czy posiadamy naszą własność intelektualną, własne rozwiązania wdrożone do produkcji. Polskie produkty to konkurencyjne produkty wysokiej jakości wyprodukowane w Polsce - dodał.

Zdaniem Gowina zasada "3 razy Pl" będzie nowym impulsem rozwojowym dla rodzimego przemysłu i wzrostu jego produktywności.

Posłuchaj
00:25 gov1.mp3 Jarosław Gowin: polityka ta ma być impulsem rozwojowym dla rodzimego przemysłu i wzrostu jego produktywności (IAR)

Podkreślił, że jeżeli poziom życia Polaków ma się konsekwentnie podnosić, to warunkiem niezbędnym jest własny przemysł, bazujący na innowacyjności i konkurencyjności.

Posłuchaj
00:27 gov2.mp3 Jarosław Gowin o rozwojowych obszarach przemysłu (IAR)

 

inflacja1200.jpg
GUS podał dane o inflacji w grudniu. Minimalny wzrost w porównaniu do listopada

Pięć filarów strategii

Jak mówił minister, nowa strategia ma być oparta na pięciu "osiach".

  • Pierwszą osią ma być cyfryzacja przemysłu, rozumiana m.in. jako złożony i zaawansowany technicznie proces wykorzystania dużych zbiorów danych. - Stawiamy na przemysł 4.0 - oświadczył Gowin.
  • Drugą osią ma być "powrót do myślenia o przemyśle w kategoriach bezpieczeństwa". Według Gowina, dotyczy to np. produktów, których wytwarzanie ulokowano na innych kontynentach z powodu niższych kosztów.- Dziś celem musi być odtworzenie zdolności produkcyjnych określonych wyrobów medycznych i farmaceutycznych - wyjaśnił wicepremier.
  • Trzecią osią ma być położenie nacisku na lokalność produkcji przemysłowej. Gowin stwierdził, że uzależnienie krajowej produkcji od niezdywersyfikowanego importu półproduktów to znaczący czynnik ryzyka, dywersyfikacja i skrócenie łańcuchów dostaw do szansa budowania kompetencji i mocy w przyszłościowych branżach.
  • Czwartą osią ma być Zielony Ład, gospodarka obiegu zamkniętego i niskoemisyjność. To wielkie wyzwanie, ale i szansa dla polskich producentów - ocenił wicepremier.
  • Piątą osią ma być nowoczesne społeczeństwo. Nowe technologie stworzą nowe miejsca pracy, ale aby proces ten przebiegł harmonijnie potrzebna jest polityka rozwoju kompetencji dopasowanych do wykorzystywanych w gospodarce narzędzi, a także regularne aktualizowanie i zmiana umiejętności i kompetencji pracowników - wyjaśnił wicepremier.

PPP ma obejmować okres do 2030 roku. Konkretny plan działań ma być uruchomiony wtedy, kiedy zacznie ustępować pandemia.

- Liczymy, że będzie to początek drugiej połowy roku - dodał Jarosław Gowin.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Czytaj także

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 13:10
Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska dokapitalizuje innowacyjne firmy. W puli duże środki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 08:13
Komisja Europejska rozpoczęła pierwszą turę bezpośrednich inwestycji kapitałowych za pośrednictwem nowego Funduszu Europejskiej Rady ds. Innowacji. 42 wysoko innowacyjne przedsiębiorstwa otrzymają finansowanie o wartości 178 mln euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin o tarczach finansowych: do 45 branż trafi kwota ponad 20 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 09:27
– Poszczególne firmy będą dostawały kwoty naprawdę znaczące. Generalnie rzecz biorąc polska gospodarka w pandemii daje sobie radę relatywnie dobrze na tle innych krajów europejskich – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji w grudniu. Minimalny wzrost w porównaniu do listopada

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 10:10
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu wzrosły o 2,3 procent licząc rok do roku. Tak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny szybkiego szacunku inflacji. GUS podał też, że w porównaniu z listopadem, ceny w grudniu były wyższe o 0,1 procent.
rozwiń zwiń